The evaluation of Şefik Hüsnü on the 'National Question' and on the revolution in Turkey between 1919-1925
1919-1925 yılları arasında Şefik Hüsnü'nün Türkiye' de devrim ve 'Ulusal Kurtuluş' hakkındaki görüşleri
- Tez No: 186186
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KUYAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Siyasal Bilimler, Tarih, Biography, Political Science, History
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez uzun yıllar Türkiye Komünist Partisi genel sekreterliği yapmış Şefik HüsnüDeğmer'in, 1919-1925 yılları arasında, Türkiye'nin sosyal, iktisadi ve siyasal yapısı ve ulusalkurtuluş mücadelesi ile cumhuriyetin kuruluşu hakkındaki düşüncelerini incelemektedir. ŞefikHüsnü'nün bu yıllarda ilgilendiği ve tez kapsamında incelenen başlıklar, Türkiye'nin sınıfsalyapısı, sosyalist bir devrimin mevcut koşullarda mümkün olup olmadığı ve komünistlerinAnadolu'daki ulusal kurtuluş mucadelesine ve bu mücadeleye liderlik eden ulusalcı kadrolarakarşı nasıl bir tavır alması gerektiğidir. Şefik Hüsnü'nün bu sorulara verdiği cevaplar sadeceTürkiye nesnelliği ile değil aynı zamanda uluslararası komünist hareket içerisindekitartışmalar ve Rusya'da yeni kurulmuş olan sosyalist cumhuriyet ile de yakındanbağlantılılıdır.Tez, Şefik Hünü'nün bu konulardaki görüşlerini tüm bu bağlantılarıyla birlikte incelemeyeçalışırken aynı zamanda dönem içerisinde, Şefik Hüsnü'nün, kendi düşünsel ve örgütselgelişimini; Türkiye'nin Birinci Dünya savaşının ardından geçirdiği büyük dönüşümler veKomünist Enternasyonalin savunduğu politikalardaki değişime paralel olarak Türkiye'dekiulusal harekete dair düşüncelerinin süreç boyunca nasıl bir değişim izlediğini de ortayakoymaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the evaluations of Şefik Hüsnü Değmer, who was the general secretaryof the Communist Party of Turkey for many years, on the social, economic and politicalstructure of Turkey, the national liberation struggle and the foundation of the Republic in theperiod between 1919-1925. The topics that Şefik Hüsnü dealt with within this period were theclass structure of Turkey, the possibility of a socialist revolution in the actual conditions ofthe country and the attitude that the communists should take towards the national liberationstruggle in Anatolia and its leadership. The answers that Şefik Hüsnü formulated were closelyrelated not only to the objective conditions of the country, but also to the debates taking placein the international communist movement and to the existence of the newly founded socialistrepublic in Russia.This thesis analyzes the thoughts of Şefik Hüsnü within the framework composed of theelements mentioned below; at presenting the evolution in the thinking process andorganizational position of Şefik Hüsnü and at revealing how his evaluations of the nationalmovement varied parallel to the great changes in Tukey in the aftermath of World War Oneand parallel to the alterations in the policies of the Communist International.