Giysi tasarımında görsel ve dokusal elementler: Pilise ve drapeler
Visual and textural elements in garment design: Pleats and drapeler
  1. Tez No: 186190
  2. Yazar: MELTEM HAZIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA METE, DOÇ.DR. YAKUP ÖZTUNA, Y.DOÇ.DR. FÜSUN ÖZPULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Giysi tasarımında görsel ve dokusal anlamda önemli etkileri olan pilise vedrapeler yüzyıllardan beri birçok uygarlığın giysilerinde kullanıldığı bilinmektedir.Ancak, günümüz modasında da etkisini gösteren Retro (geriye dönüş) anlamında piliseve drapelerin tekrar ve ciddi bir biçimde gündeme gelmiş olması önemini artırmaktadır.Dokusal anlamda önemli bir tasarım detayı olarak karşımıza çıkan pilise vedrapelerin, giysi tasarım elementleri ve giysi tasarım prensipleriyle olan etkileşimleriüzerinde durulması zorunlu olmuştur.Günümüzde süregelen pilise ve drape yapım teknikleri ve çeşitlerinin nelerolduğunun belirtilmesi ve bu araştırmanın yeni tekniklerin ve estetikleringeliştirilmesine ışık tutması ana amaçlarından biri olmuştur.Son yıllarda modaya damgasını vuran Yunan, Odyssey, Goddess temalarıylabirlikte, Yunan ve Roma giyim kültürünün etkileri ön plana çıkmış, bu da günümüzmodacılarının koleksiyonlarına yansımış; her biri piliseli ve drapeli yunan giysilerinifarklı şekillerde yorumlamışlardır. Pilise ve drapeleri tasarımlarında ön plana çıkarandokuz modacının bu önemli elementlerden nasıl ve ne şekilde yararlandığı ve giysiyeolan etkisi üzerinde durulmuştur.Yapılan araştırma, insanların gün geçtikçe artan, diğerlerinden farklı olmaisteklerinin ve giysilere tinsel anlamlar yükleme yoluna gitmelerinin, giyside dokunsalunsurlara verilen önemin daha da artacağı sonucunu ortaya koymaktadır. Araştırmadabaştan sona konuyla ilgili olan görsel örneklerle tez hem zenginleştirilmiş hem denetleştirilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, pilise ve drapelerden en çok etkilenen HauteCouture ve Tasarımcı Markaları'nın koleksiyonları tarandı ve analiz edilmiştir.www.wgsn-edu.com, www.style.com, www.firstview.com da yer alan bu tasarımcıkoleksiyonları İlkbahar-Yaz 2000'den İlkbahar-Yaz 2006'ya kadar tarandı ve bir veritabanı oluşturulmuştur. Bu veri tabanından seçilen her bir koleksiyon görsel analizigerçekleştirilmiştir. İncelenen toplam 160 moda markası arasından özellikle dokuztasarımcının çalışmalarından pilise ve drapelerin etkin kullanımı tespit edilmiştir.Ayrıca pilise ve drapeler gibi dokusal unsurların hem estetik, hem de fonksiyonel açıdangiysiye birçok artı değer katması nedeniyle kullanımının yaygınlaştırılması veçeşitlerinin artırılması gerekliliği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is known that draperies and pleats, which have important influences on clothdesign in visual and textural manner, were being used in so many civilizations? clothesfor centuries. However, within context of retro (return back) which shows its effect onpresent fashion, the importance of considering draperies again and seriously increases.It is obligatory to examine the interaction between pleats-draperies and clothdesign elements-cloth design principles which draperies and pleats are seen as designdetails in textural point of view.One of the main aims of this study is to determine the types and productiontechniques of draperies and pleats that are currently used, and to shed light ondeveloping new techniques and aesthetics.With Greek, Odysseus, Goddess themes which stamped over last years fashion,influences of Greek and Roman clothing culture has highlighted, and this was reflectedin present fashion designers? collections, each one has interpreted draperies and pleatsdifferently. Nine fashion designers who had highlighted draperies and pleats in theirdesigns were emphasized and it is highlighted that how these designers utilized fromthose and influences on clothes were highlighted.The research that was studied has shown the result that the importance whichwas given textural factors in clothes will increase more and more because of the reasonthat increasing desire to be different and giving spiritual meanings to the clothes.Research study was enriched with visual examples from beginning to the end, and triedto be clear. To achieve these collections of Haute Couture and Designer Brands whichwere affected most from draperies and pleats were scanned and were analyzed.Designer collections that were found in www.wgsn-edu.com, www.style.com,www.firstview.com were scanned from Spring/Summer 2000 to Spring/Summer 2006and a database was formed. A visual analysis for every collection chosen from thisdatabase was performed. Within examined 160 collections, effective usage of draperiesand pleats were seen in nine fashion designers? works. Also since textural details such aspleats and draperies add so many positive values to the clothes both functionally andaesthetically, the necessity of broadening of usage of them and increasing the variety ofthem was highlighted.