Ebeveynlerin gelişimi destekleyen giysileri tercih etme eğilimlerinin belirlenmesi
Determining the tendencies of parents to prefer developmental clothing
  1. Tez No: 754027
  2. Yazar: SÜMEYYE KAYACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE YAŞAR ÇEĞİNDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma; 18-24 ay aralığındaki bebeklerin bilişsel, dil, psikomotor ve sosyal-duygusal gelişimlerini destekleyen giysi (GDG) tasarımları oluşturmak ve bu tür giysilerin yeni pazar potansiyeline ilişkin ebeveynlerin satın alma/tercih etme durumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Literatürde gelişimi destekleyen giysi çalışmalarının sınırlı sayıda olduğu gözlenmiş, ebeveyn tercihleri ve pazar potansiyelini ölçmeye yönelik bir araştırmaya rastlanılmamıştır. Yeni ürün tasarımı ve ürünün satın alma potansiyelinin ölçümü konusundaki sektör uygulamalarına örnek olması nedeniyle araştırma önemli bulunmaktadır. Araştırma, Uzman Grubu ve Çalışma Grubu'ndan oluşmaktadır. Uzman Grubu'nda ölçüt örneklemeyle seçilen üç farklı alandan toplam 11 uzman yer almaktadır. Çalışma Grubu kartopu örnekleme metoduyla belirli bir süre içerisinde Web tabanlı anket uygulaması üzerinden gönüllük esasıyla katılım sağlayan 18-24 ay aralığında bebeği olan 150 ebeveynden oluşmaktadır. Karma araştırma yöntemini içeren çalışmada GDG tasarım süreci nitel, yarı deneysel/uygulayıcı araştırma ebeveyn görüşlerinin alınması nicel, tarama modelli araştırmadan oluşmaktadır. Uzman verilerinin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formu, ebeveyn görüşlerinin toplanmasında yapılandırılmış anket formu kullanılmıştır. Uzman görüşme formları nitel analiz ve ebeveyn görüşleri betimleyici istatiksel analiz tekniğiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda gelişimi destekleyici giysi tasarım sürecinde; güvenlik/sağlık, konfor (kullanım, hareket, termal ısı), kumaş yapısı, kolay temizlenebilirlik, estetik (form, renk vs.), ekonomiklik/ulaşılabilirlik, kullanımına yönelik bilgilendirme, tasarımda özgünlük ve gelişimsel uygunluk gibi kavramlara dikkat edilmesi gereken özellikler olarak belirlenmiştir. Ebeveynlerin GDG hakkında %52'sinin bilgisinin olduğu, %58,7'sinin GDG hiç rastlamadığı ve %78,7'sinin bu tür giysileri hiç kullanmadığı bilgisine ulaşılmıştır. Ebeveynlerin GDG tercihleri incelendiğinde; estetik kavramından çok fonksiyonelliği tercih ettikleri aynı zamanda görsel, işitsel ve dokunsal uyaran içeren giysileri satın alma/beğenme hususunda belirleyici bir özellik olarak gördükleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work; It was made to create clothing (GDG) designs that support the cognitive, language, psychomotor and social-emotional development of babies aged 18-24 months and to determine the purchase/preference status of parents regarding the new market potential of such clothes. It has been observed that there are limited number of clothing studies supporting development in the literature, and no research has been found to measure parental preferences and market potential. The research is important because it is an example of industry practices in new product design and measurement of product purchasing potential. The research consists of an Expert Group and a Working Group. A total of 11 experts from three different fields, selected by criterion sampling, are included in the Expert Group. The Working Group consists of 150 parents with babies aged between 18-24 months, who participated voluntarily through the Web-based survey application within a certain period of time using the snowball sampling method. In the study, which includes the mixed research method, the GDG design process consists of qualitative, quasi-experimental/practical research, parental views, quantitative, survey model research. A semi-structured interview form was used to collect expert data, and a structured questionnaire was used to collect parent opinions. Expert interview forms were analyzed by qualitative analysis and parental views were analyzed by descriptive statistical analysis technique. As a result of the research, in the garment design process that supports development; Concepts such as safety/health, comfort (use, movement, thermal heat), fabric structure, easy cleaning, aesthetics (form, color, etc.), economy/accessibility, information for use, originality in design and developmental suitability have been determined as the features to be considered. It was found out that 52% of the parents knew about GDG, 58.7% had never seen GDG, and 78.7% had never used such clothes. When the parents' GDG preferences are examined; It has been determined that they prefer functionality rather than the concept of aesthetics, and also see them as a determining feature in purchasing/liking clothes containing visual, auditory, and tactile stimuli.