XIV. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi (1969-1973)
XIV th period Turkish Grand National Assebly (1969-1973)
  1. Tez No: 186199
  2. Yazar: FERİT TOLGA AYAN
  3. Danışmanlar: DR. YUNUS KOBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Türkiye Büyük Millet Meclisi (T.B.M.M.), Türk siyasal ve toplumsalhayatının yönlendirildiği temel platformu meydana getirmektedir. 23 Nisan1920'den günümüze kadar, Türk demokrasisi T.B.M.M. çatısı altında gelişiminisürdürmüş ve bugün Atatürk'ün de hedeflemiş olduğu Avrupa standartlarınaerişmeyi başarmıştır. Bu tez çalışmasında, XIV. Dönem T.B.M.M.'ninfaaliyetleri ve yapısı ile dönemin Türkiye'sindeki önemli gelişmelerincelenmiştir. XIV. Dönem T.B.M.M, Türk toplumsal hayatının çalkantılı birdöneminde ülkeyi idare etmek durumunda kalmış, 1969 seçimiyle işbaşına gelenhükümetin durumu kontrol altına almakta çektiği zorluklar 12 Mart 1971muhtırasına giden süreci başlatmıştır.Dört bölümden meydana gelen bu tezin giriş bölümünde, Türkparlamento geleneğini yansıtmak maksadıyla, ilk Osmanlı Meclisi'ninaçılışından XIV. Dönem T.B.M.M.'ye kadar olan dönemdeki siyasal gelişmelerkısaca incelenmiştir.Birinci bölümde, T.B.M.M. Albümü esas alınarak, XIV. Dönemçalışmalarına iştirak eden milletvekillerinin kişisel bilgilerinin muhtelifkıstaslara göre analizi yapılmıştır. İkinci bölümde, anılan dönemde gerçekleşenönemli toplumsal ve siyasal gelişmeler ile T.B.M.M.'nin bu gelişmelerkarşısındaki tutumu ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Türkiye'nin diğerülkelerle olan ilişkileri ve dış politika tercihleri üzerinde durulmuştur.Dördüncü bölümde ise, ekonomi, sağlık ve eğitim alanındaki önemli gelişmelerile izlenen politikalara yer verilmiştir.Sonuç bölümünde, XIV. Dönem T.B.M.M'nin Türk siyasi ve toplumsalhayatına yaptığı katkıların genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish Grand National Assembly (T.G.N.A.) is the foundation whichdrives the Turkish political and social life. Since it?s establishment, Turkishdemocracy has continued to develop under T.G.N.A. and today managed toreach to European standards which had been pointed out by Atatürk.In this thesis, the structure and activities of XIV. period T.G.N.A. havebeen examined. XIV. period T.G.N.A. had to govern the country in an unstableera. The problems which couldn?t be solved by the government, had initiatedthe process which led to 1971 memorandum.In the entrance section of this thesis, to be able to reflect the Turkishparliamentary tradition, political events from the opening of the first OttomanParliament till the XIV. period T.G.N.A. have been examined.In the first section, the personnel information of the XIV. Periodparliamentarians has been analyzed. In the second section, important politicalevents and actions of T.G.N.A towards them have been examined. In the thirdsection, Turkey?s relations with other countries have been examined. In thefourth section, important economical, educational and health policies have beenexamined.In the conclusion section, the contributions which had been made byT.G.N.A. to the Turkish political and social life have been evaluated generally.