Türkiye' de bir eğitim modeli 'BAUHAUS'
An education modal in Turkey: Bauhaus
- Tez No: 186227
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSAMETTİN KOÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZETAydınlanma ve Endüstri devrimi 19. yüzyılda doğan pek çok hareketin çıkışnoktası olmuştu.19 yüzyılın başlarında sanat yapıtının özerkliğini ortaya koyan ?sanatiçin sanat? yaklaşımı sanat ile işlevsel olanı birleştiren yeni görüşlerle karşı karşıyagelecekti. Sanatın Müzelerden, Galerilerden ve Akademilerden çıkarılarak evlerimiziniçine hatta salonlarımıza sokulması fikri, sanat ile zanaatı birleştirerek sanatsalbeğeni ile şekillenmiş günlük kullanım nesnelerini hayatlarımıza sokmuştu.Bauhaus okulu 1919 yılında kurulmuş ,kısa bir süre sonra ise devrimcisanat anlayışının dönemin siyasi yapısına ters düştüğü gerekçesi ilekapatılmıştır.Kısa tarihine rağmen sanat eğitiminden mimariye kazandırmış olduğuyeni fikirler bugün etkinliğini hala sürdürmektedir.Kapatılmasının ardından baştaAmerika olmak üzere pek çok ülkede Bauhaus sistemi model alınarak yeni okullarkurulmuştur.Ülkemizde ise Bauhaus fikrinin yansıması olarak kurulan ilk kurum KöyEnstitüleri olarak gösterilebilir ancak sanat eğitimi göz önüne alındığından DevletTatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu konumuzun ana eksenini oluşturmaktadır.Sanatın ve sanat eğitimi veren kurumların toplumun dinamikleri veihtiyaçları doğrultusunda oluştuğu, tarih ile birlikte okunması gerektiği kabuledilmiştir.Bu nedenle konumuz sadece okulların eğitim anlayışları ve atölyeprogramlarının incelenmesi değildir. Dönemlerinin toplumsal ihtiyaçlarının doğurduğubu okullar toplumsal bir tarih akışı içerisinde incelenmiştir.Böylece okulların tarihselhikayelerinin, kendilerinden sonra kurulacak eğitim kurumlarına daha yararlı bir örnekteşkil edeceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARYEnlightenment and Industrial Revolution is became the starting point ofmost of the movements which arise in the 19th century. In the beginning of the19th century approach to“art is for art”put forth work of art's self-administrationfor consideration, to come up against with new ideas which combine art withfuctional thing. The idea of taking out the art from museums, galleries andacademies and intromissioning it to our houses moreover our saloons,introduced to our lives the daily used objects, which acquired a shape withartistic appreciation, combine art with craft.Bauhaus school has been founded in 1919, but after a short while it hasbeen closed ,cause the sense of art was conflicted to the structure of theperiod's policy. In spite of its short period, today it still perform its efficiency fromarchitecture to art education, bringing new ideas. After it was closed; newschools based on Bauhaus system, have been established first in U.S.A and inmany other countries as well. And in our country, the first establishmentsreflecting the Bauhaus concepts are the“Village Institutes”(Köy Enstitüleri) andthe ?State Academy Of Applied Fine Arts? (Devlet Tatbiki Güzel SanatlarYüksek Okulu) Anyhow, considering the art education, "State Academy ofApplied Fine Arts? is the real theme.It's accepted that both art and artistic education establishments are borndue to society's dynamics and needs, and that they have to be studied togetherwith history. That's why our aim is not only to understand the education conceptof schools nor to examine the atelier programs. These schools are the results ofall social needs of their times, and they are examined through a social time-line.Thus it has been thought that the historical stories of the schools, become abetter formation for the educational establishments which is going to be foundedafter themselves.VIIVIII