Budizm'de Nirvana anlayışı
The Nirvana concept in Budhism
  1. Tez No: 186306
  2. Yazar: FATİH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HARUN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Budizm, Hindistan'da Buddha tarafından kurulmuş bir dindir. Bu din, kendisine temelhedef olarak da Nirvana anlayışını seçmiştir. Budizm'de son derece önemli olanNirvana anlayışını araştırmama tez konusu yaparken amacım, Nirvana kavramı ile ilgiligerçekleri göz önüne sererek Budizm'in daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve bukavramın tam olarak neyi ifade ettiğini ortaya koymaktır.Araştırma konumuz olan Budizm'de Nirvana Anlayışı'nı dört bölüm altında incelemeyiuygun bulduk. Birinci ve ikinci bölümü Buddha ve onun öğretilerine ayırırken, üçüncüve dördüncü bölümü ise asıl konumuz olan Nirvana ve onun içeriğine ayırdık. Birincibölümde Budizm'in kurucusu olarak kabul edilen Buddha'nın hayatını ele aldıktansonra ikinci bölümde Buddha'nın öğretileri başlığı altında Budizm'in inanç, ibadet veahlak esasları ile Budist mezhepleri ve Budizm'in yayılışını konu edindik. Üçüncübölümde asıl tez konumuz olan Nirvana'nın lügat ve terim anlamını ele aldıktan sonraNirvana'nın içeriğine değinip dördüncü bölümde ise Budizm'deki doğum ölüm dengesi,karma ve tenasüh inancı ile bu inançların Nirvana ile olan ilişkisine değinip tezimizibitirmeyi uygun bulduk.Bu çalışma sırasında Budizm'in asıl metinleri olarak kabul edilen Tripitaka'yadoğrudan ulaşamamamız ve tercümelerden hareket ederek bu çalışmamızıhazırlamamız, tezimizdeki bilgilerin kesinliğine gölge düşürse de elimizden geldiğikadar titizlikle sağlam kaynaklardan bilgi edinmeye çalıştık. Yine Budizm'in asılmetinlerinin Buddha'nın ölümünden uzun bir süre sonra yazıya geçirilmiş olması veefsanelerin zaman zaman bu metinlere karışması elimizdeki bilgilerin kesinliğine darbevuran bir başka husustur. Bu çalışmamız yukarıda belirttiğim gerçekler göz ardıedilmeden okunmalı ve buna göre yorumlanmalıdır.Netice itibariyle bu çalışma sonucunda Nirvana'nın bu dünyadan sonra değil, yaşarkenşu anda erişilebilecek bir mevki olduğu kanaatine vardık. Eğer bir Budist sekiz dilimliyolu takip ederse mutlaka Nirvana'ya erer ve neticesinde tenasühe (reenkarnasyona) sonvererek ruhunu da rahatlatmış olur. Böylece Budist Nirvana'ya ererek hem ruhunudoğum-ölüm silsilesinden kurtaracak hem de ebedi mutluluğa ermiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Budhism is a religion founded by Buddha in India. This religion has chosen the Nirvanaconcept as the main objective. The purpose that we have decided to work on thisconcept in this work is to make Budhism to be comprehended better revealing the truthabout Nirvana.We have examined the subject ?Nirvana Concept in Budhism? throughout fourchapters. The first and second chapters are related to Buddha and his doctrines while thelast two chapters are concerned about the main subject Nirvana and its content. We havementioned about the life of Buddha, who is known as the founder of Budhism in thefirst chapter. In the second chapter, the concern is the principles of belief, pray andmorality of Budhism, and the sects of Budhism along with its spread. We have handledthe literal and terminological meaning of Nirvana and mentioned about its content in thethird chapter. The fourth chapter is about the balance between birth and death inBudhism, the belief of `karma? and rebirth, and the relation of these beliefs to Nirvana.During the research, although we could not reach Tripataka, which is accepted as themajor scriptures of Budhism directly, and we tried hard to use reliable resources asmuch as we could. Becaues the major scriptures of Budhism was inscribed long afterthe death of Buddha and sometimes legends were entered in the texts, we haddifficulties during our research. Our work should be read and interpreted withoutignoring the truths mentianed above.Consequently, we have come to the decision that Nirvana is a state that can be achievedwhile surviving, but not after death. If a Budhist follows the eight-step way, he canachieve Nirvana and, as a result, can release his sool calling off rebirth. By achievingNirvana, the Budhist can both save his sool from rebirth, and can obtain eternalhappiness.