Sahabenin yerleşim ve vefat yerleri
The settlement and death places of Sahaba
- Tez No: 186305
- Danışmanlar: PROF.DR. SALAHATTİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bugünkü İslam coğrafyasının temellerini atan Resulullah'ın ashabı, Arabistanyarımadasının küçük bir şehri olan Mekke ve Medine'de yaşıyorlardı. Çok kısa birsürede fetih hareketleriyle İspanya'dan Hindistan'a İstanbul'dan Afrika içlerine,Kafkasya'ya Orta Asya'ya kadar yayılmaya başladılar. Bu fetihlerin idaresini elit tabakadiyebileceğimiz Sahâbe-i Kiram üstlendi. Askeri hareketler, fethedilen yerlerin idaresi,yargı, tebliğ ve irşad gibi vazifelerin tümünü sahâbe-i kiram yerine getirdi.Girişte sahabe kimliği üzerinde durmaya çalışarak sahabenin kim olduğu, kimleresahabe denileceği, sahabeliğin nasıl tespit edildiği konularının inceledik.Birinci bölümde; Sahabilerin çeşitli coğrafyalara dağılış nedenlerini tespit etmeyeçalışarak bunları değerlendirmeye çalıştık. Sahâbenin yerleştikleri yerlerdeki ilmi vesiyasi hayat üzerindeki etkileri üzerinde durduk.kinci bölümde; Resulullah döneminde Mekke ve Medine'de vefat eden sahabilerinisimlerini tek tek tespit ettik. Resulullah'ın vefatından sonra Arabistan bölgesindenayrılıp Irak, Şam, Mısır, Horasan bölgelerine yerleşen ve buralarda vefat edensahabilerin isimlerini ve gidiş nedenlerini tespit etmeye çalıştık.Sonuç olarak sahabenin slam bayraktarlığını yaptığını, geniş bir coğrafyaya yayıldığınıgörüyoruz. Bu yayılma esnasında fethedilen yerlere yerleştirmeler yapılmıştır. Bunlarözellikle Şam, Irak ve Mısır olmuştur. Diğer bölgelere toplu göç sözkonusu olmasa da,fethedildikten sonra bölgede vali, kadı, amil gibi idari görev almış olan sahabiler kalmışve buralara yerleşmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In introduction we dwelt on the identity of sahaba and studied who they are, who can becalled as sahaba and how they are identified.In the first part we trei to determine the reasons of immigration to other places. And westudied the influens of sahabas over the scientific and political life in the places theysettled.In the second part we identified the sahabas died in Mekke and Medine in the era of theProphet Muhammed. We determined the names of sahaba who immigrated from ArabPeninsula to Iraq, Egypt, Sham, Horasan and we also tried to determine the reasons ofimmigration.In conclusion we reclise that sahabas are prominant people and they spreaded to vastarea. They settled in congured places enpecially in Sham, Egypt and Iraq. In otherplaces they were some sahabas who worked as governors, judges and administrators.