Bereketzade İsmail Hakkı (1851-1918) ve anılarına göre son dönem Osmanlı toplumu
Bereketzade İsmail Hakkı' s life (1851-1918) and the last period of Ottoman society according to his memories
- Tez No: 186309
- Danışmanlar: PROF.DR. SEBAHATTİN SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bereketzâde smail Hakkı (1851-1918) ve Anılarına Göre Son Dönem OsmanlıToplumu:Bereketzâde smail Hakkı, 09.05.1851 tarihinde stanbul'da doğdu. Ailesi, EğinliBereketzâde sülâlesine dayanmaktadır. Babası sarayda çuhadarlıkla görevlendirilen El-Hac Hasan Basri Ağa, dedesi ise Ayasofya Camii dersiâmlarından smail Hakkı binMehmet'tir.lköğreniminin ardından hafızlığını tamamladı. Hoca Tahsin, Mustafa Şevket Efendigibi tanınmış hocalardan dersler aldı. Örgün eğitimin yanı sıra özel eğitimden deyararlandı. Önce bir müddet Mülkiye Mektebinde okudu, sonra da Daru'l-fünûna girdi.Öğrenci iken Namık Kemal'in çıkardığı ? bret Gazetesinde? yazılar yazmaya başladı.Bir müddet sonra ? bret Gazetesinin? kapatılmasının ardından diğer yayın kadrosu ilebirlikte sürgüne gönderilenler arasında 23 yaşında, genç bir âlim sıfatıyla o da yerinialdı. 1873 yılı, Nisan ayının ilk günlerinden başlayan sürgün hayatı, V. Murad'ın tahtageçişiyle sona ermiş, 19.06.1876 tarihinde stanbul'a dönmüştür.Akka'da kısa bir süre öğretmenlik yapan Bereketzâde, 1877 yılında 26 yaşında ikenAkşehir Kaymakamı olmuştur. Daha sonra Adliye ve Mezâhib bünyesinde çeşitligörevlerde bulunan Bereketzâde, 20.01.1907 tarihinde Yargıtay üyesi ve 08.12.1911tarihinde de Başsavcı olmuştur. Kuvvetle muhtemeldir ki bu görevi sürdürmekte iken1918 yılında vefat etmiştir.Tarih, Tefsir, Fıkıh, Edebiyat gibi çeşitli alanlarda ilgi çekici fikirlere sahip olanBereketzâde'nin telif ve tercüme eserlerinin yanında şiir denemeleri de bulunmaktadır.Bereketzâde'nin, Yâd-ı Mâzû isimli eseri, Osmanlının son dönemine ışık tutan bir anıkitabıdır. Son dönemin eğitim, yönetim ve sosyal problemleri ile bunların çözüm yollarıüzerinde duran eser, bilim dünyasında önemli bir kaynak olarak yerini almıştır.Çalışmamızda bu özet bilgi ve kaynaklara geniş bir şekilde ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
Bereketzâde smail Hakkı?s Life (1851-1918) and The Last Period of OttomanSociety according to his memories :Bereketzâde smail Hakkı was born on May 9th, 1851 in stanbul. His family is basedon Eğinli Bereketzâde family. His father was El-Hac Hasan Basri Ağa who was chargedwith çuhadarlık at the palace and his grandfather was smail Hakkı bin Mehmet whowas from science circle and was one of the religious teachers of St. Sophia Mosque.He completed being a hafiz after elementary school. He took lessons from well-knownteachers such as Hodja Tahsin, Mustafa Şevket Efendi. He benefited from both formaland private education. For a while he attended school of political science, after then heentered Dârü?l-fünûn.While he was a student, he started to write articles in ? bret Gazetesi? that waspublished by Namık Kemal. After ? bret Gazetesi? was closed he took his place as thename of a young scholar at the age of 23 among the other publication staff who weresent to an exile. His exile life, that began on April 1873, ended with V. Murad?sascending the throne; he came back to stanbul on June 19th 1876Bereketzâde, who worked as a teacher in Akka, became kaimakam of Akşehir in 1877at the age of 26. After then he worked in different cities (such as Haleb, Diyarbakır,Sivas, Kastamonu, Ankara, Beyrut, Yanya, şkodra, stanbul) at various positions in theconstitution of courthouse and Mezâhib. On January 20th, 1911 he became the memberof Supreme Court of Appeal and on December 08th 1911 he was attorney general.Probably while he was at this position, he died in 1918Bereketzâde, who had interesting ideas in various fields such as History, Commentaryof Holy Koran , Fıkıh and literature, had Works on Reconciliation and Translation andalso he had some poem trials. Yâd-ı Mâzû (Remembrance of Past), work of Bereketzâde,was a memory book that enlightened the last period of Ottoman Empire. The work, thatemphasized educational, administrative and social problems of last period and theirsolution ways, took its place as an important source in the field of science.n this study, it can be reached much more information and sources about this subjects.