İlköğretim okulu öğretmenlerinin denetim sürecinden beklentileri ve bunların gerçekleşme düzeyleri
Primary school teachers expectations from supervisory process and materialization of these expectations
- Tez No: 209662
- Danışmanlar: Y.DOÇ. HASAN DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu araştırma ile 2006?2007 öğretim yılında, Malatya ili Merkez ilçedeki ilköğretim okullarında görev yapmakta olan öğretmenlerin denetim sürecinden beklentileri ve bu beklentilerin gerçekleşme düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Öğretmenlerin denetim sürecinden beklentileri ve bu beklentilerinin gerçekleşme düzeyleri, cinsiyet, branş, kıdem ve mezuniyet'e göre ele alınıp incelenmiştir. Araştırmanın evreni 2006?2007 öğretim yılında Malatya ili merkez ilçede görevli olan 2705 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise evrenden oranlı eleman örnekleme yöntemi 455 öğretmenden oluşmaktadır. Öğretmenlerin denetim sürecinden beklentilerini ve bu beklentilerin gerçekleşme düzeylerini belirlemeyi amaçlayan bu araştırmada, araştırmacı tarafından geliştirilen ölçme aracı kullanılmıştır. Analiz aşamasında öncelikle varyansların homojen olup olmadığını test eden Levene'nin Varyansların Homojenliği Testi (Levene's Test for Equality of Variances) uygulanmış ve sonuçları incelenmiştir. Varyansların homojen olduğu durumlarda cinsiyet değişkeni için t-testi (İndependent-Samples T Test) kullanılmıştır. Varyansların homojen olmadığı durumlarda ise t-testi yerine Mann-Whitney-U testi yapılmıştır. Branş, Kıdem ve Mezuniyet değişkenleri açısından varyansların homojen olduğu durumlarda tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA), homojen olmadığı durumlarda Kruskal Wallis-H testi yapılmıştır. Araştırmada her bir anket maddesi için beklenti ve gerçekleşme düzeyini karşılaştırmak amacıyla Paired-Samples t Test yapılmıştır. İlköğretim okulu öğretmenlerinin denetim sürecinden beklentileri ve bu beklentilerinin gerçekleşme düzeylerini belirlemeyi amaçlayan bu araştırma sonucunda elde edilen bazı önemli bulgular şöyledir: 1. Beklenti ve gerçekleşme düzeyine ilişkin kadın ve erkek öğretmenlerin görüşleri arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda Kadın öğretmenlerin denetim sürecinden beklentilerinin Erkek öğretmenlere göre daha üst düzeyde olduğu, bununla birlikte bu beklentilerinin daha az düzeyde gerçekleştiği görüşünde oldukları belirlenmiştir. 2. Kadın öğretmenlerin, Erkek öğretmenlere oranla, denetmenlerin branşlarında uzman olmalarını, çevre koşullarını göz önüne almalarını, mesleki kaynakları temin etmelerini, denetim sonunda öğretmenlerle görüşlerini paylaşmalarını, sınıfa örnek dökümanlarla gelmelerini daha çok bekledikleri, ancak bu beklendikleri daha az gerçekleştiği görüşünde oldukları belirlenmiştir. 3. Branş değişkenine göre, beklenti ve gerçekleşme düzeyine ilişkin branş grupları arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Sosyal bilimler ve Teknik alandaki branş öğretmenlerinin denetim sürecinden beklentilerinin Fen bilimleri alanındaki branş öğretmenlerine oranla daha fazla olduğu ve daha az düzeyde gerçekleştiği görülmüştür. 4. Sosyal bilimler ve Teknik alanlardaki branş öğretmenlerinin, Fen bilimleri alanındaki branş öğretmenlerine oranla, denetmenlerin denetledikleri branşlarda uzman olmalarını, güven vermelerini, anlayışlı olmalarını, denetim sonunda kendi görüşlerinin de alınmasını, denetim sürecinin öğretme ve öğrenme sürecinin geliştirilmesini esas almasını daha çok bekledikleri ancak bu beklentilerinin daha az gerçekleştiği görülmüştür. 5. Beklenti ve gerçekleşme düzeyine ilişkin kıdem grupları arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Kıdem gruplarındaki artışa paralel olarak öğretmenlerin beklentilerinde bir düşüş, bu beklentilerinin gerçekleşme düzeyinde ise bir artış görülmüştür. 6. İlköğretim okulu öğretmenlerinin beklentileri ve bunların gerçekleşme düzeylerinin mezun olunan kurumlara göre anlamlı bir fark gösterdiği görülmüştür. Özellikle Ön Lisans ve Lisans Tamamlama mezunu öğretmenlerin beklentilerinin, diğer kurumlardan mezun olan öğretmenlere oranla daha çok gerçekleştiği görülmüştür. Mezuniyet değişkenine göre, Eğitim Fakültesi ve Diğer kurumlardan mezun olan öğretmenlerin beklentilerinin gerçekleşme düzeyinde diğer gruplara oranla bir azalış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
By this research it was aimed to define primary school teachers? expectations from supervisory process and materialization of these expectations, in Malatya in the academic year 2006-2007. Teachers? expectations from the supervisory process and the materialization of these expectations have been undertaken and analyzed according to sex, specialization, seniority and graduation. The scope of the research consists of 2705 teachers recruited in Malatya in the academic year 2006-2007. The sample group of the research is consisted of 455 teachers taken from the scope by stratified sampling method. The assessment tool developed by the researcher has been used in this research aiming to define primary school teachers? expectations from supervisory process and materialization of these expectations. For testing homogeneity of the variances Levene?s Test for Equality of Variances was conducted and the results were analyzed at the analysis stage. T-test (Independent ?Samples T Test) was used for sex variable on the cases where the variances are homogeneous. On the cases where the variances are not homogeneous Mann-Whitney-U Test was used instead of the t-test. On the cases where the variances are homogeneous for Specialization, seniority and graduation variables One-Way Analysis of Variance (One-Way ANOVA) and on the cases where the variances are not homogeneous Kruskal Wallis-H test was used. In the research, Paired-Samples T Test was conducted to compare the expectation and materialization of the expectation for each survey item. Some important results of this research aiming to define primary school teachers? expectations from supervisory process and materialization of these expectations are given below. 1. It was observed that opinions on the expectation and materialization of the expectation are significantly different between male and female teachers. In the end of the research it was identified that female teachers have higher expectations from supervisory process than male teachers but they think that the materialization level of their expectations is lower. 2. It was identified that female teachers expect supervisors to be specialized in their field, consider environmental conditions, provide professional sources, share their opinions with the teachers after the supervisory process is over and bring sample documents to classroom more than male teachers but they think that the materialization level of their expectations is lower. 3. For the specialization variable it was observed that the expectation and materialization of the expectation are significantly different between the specialization groups. It was observed that the expectations of the specialist teachers in Social Sciences and Technical fields from the supervisory process are higher than the teachers specialized in the field of science but with a lower level of materialization. 4. It was observed that the specialist teachers in Social Sciences and Technical fields expect supervisors to be specialized in their field of supervision, reliable, understanding, ask their opinions after the supervisory process and focus on the supervisory process? contribution to the development of learning process more than the teachers specialized in the field of science but the materialization level of their expectations is lower. 5. It was observed that the expectation and materialization of the expectation are significantly different between the seniority groups. Parallel to the rise in the seniority groups a decrease in the expectations of teachers and increase on the level of materialization of these expectations was observed. 6. It was observed that primary school teachers? expectations and materialization of these expectations are significantly different between the groups graduated from different institutes. It was observed that especially the materialization level of the expectations of the teachers with two-year and bachelor?s degrees are higher than the teachers graduated from other institutes. For the graduation variable it was observed that the materialization level of the expectations of the teachers graduated from Faculties of Education and other institutes are lower in comparison to the other groups.