Tüketicilerin yeşil pazarlama ürünlerine karşı tutumlarının müşteri memnuniyeti üzerine etkisi: Kayseri ili uygulaması
The effect of consumers' attitudes towards green marketing products on customer satisfaction: Application in Kayseri province
- Tez No: 869575
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUALLA AKÇADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Son yıllarda hızla artış gösteren üretim faaliyetleri ve sanayileşme sonucunda oluşan teknolojik gelişmeler tüketim alışkanlıklarını etkilemiştir. Tüketimin artmasıyla çevre sorunları da beraberinde gelmiştir. İnsan yaşamını ve çevreyi tehdit eden bu durum yeşil pazarlama anlayışına zemin hazırlamıştır. Yeşil pazarlama anlayışıyla beraber bireyler çevre konusunda daha bilgili ve hassas davranmaktadır. Aynı zamanda hükümet tarafından da çevre korunmaya yönelik politikalar düzenlenmiştir. Dolayısıyla tüketiciler çevre konusunda daha hassas davrandığı için firmalar da tüketicilerin istekleri doğrultusunda ürün ve hizmet üretmektedir. Bu çalışmada, tüketicilerin yeşil pazarlama ürünlerine karşı tutumlarının müşteri memnuniyeti üzerinde etkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde tüketici kavramı incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde yeşil pazarlama anlayışı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde müşteri memnuniyetinden bahsedilmiştir. Son bölümde ise tüketicilerin yeşil pazarlama ürünlerine karşı tutumlarının müşteri memnuniyeti üzerinde etkisini belirlemek için hazırlanan anket Kayseri iline uygulanmıştır. Yüz yüze gerçekleştirilen anket çalışmasında Kayseri'deki 400 kişiye ulaşılmıştır. Anket sonuçları SPSS programı ile incelenmiştir. Çalışma sonucunda katılımcıların genel olarak yeşil ürün kullanımı bilincinde olduğu ve satın alınan yeşil ürün sonucunda memnun oldukları gözlemlenmiştir. Katılımcıların yeşil ürün satın alma eğilimlerinin cinsiyet, medeni durum, alışveriş sıklığı ve alışveriş türü ile arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken, yaş, eğitim, gelir seviyesi arasında anlamlı bir farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments resulting from rapidly increasing production activities and industrialization in recent years have affected consumption habits. With the increase in consumption, environmental problems have also come along. This situation, which threatens human life and the environment, has paved the way for the green marketing approach. With the green marketing approach, individuals become more knowledgeable and sensitive about the environment. At the same time, policies for environmental protection have been regulated by the government. Therefore, as consumers are more sensitive about the environment, companies produce products and services in line with the demands of consumers. In this study, we tried to explain the effect of consumers' attitudes towards green marketing products on customer satisfaction. In the first part of the study, the concept of consumer was examined. In the second part of the study, the concept of green marketing is discussed. In the third section, customer satisfaction is mentioned. In the last section, the survey prepared to determine the effect of consumers' attitudes towards green marketing products on customer satisfaction was applied to Kayseri. In the face-to-face survey study, 400 people in Kayseri were reached. The survey results were analyzed with the SPSS program. As a result of the study, it was observed that the participants were generally aware of the use of green products and were satisfied with the green product they purchased. While there was no significant difference between the participants' green product purchasing tendencies based on gender, marital status, shopping frequency and shopping type, a significant difference was found between age, education and income level.