Türkiye'nin ve Türk girişimcilerinin Dünya yatırımları
The World investments of Turkey and Turkish entrepreneurs
  1. Tez No: 99675
  2. Yazar: FATİH BOZOKLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHA SELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, başka bir ülke vatandaşlığına geçen Türkler de dahil olmak üzere kökeni Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Türk girişimcilerin yatırımlarını ve Türkiye'den yurtdışına yapılan doğrudan yatırımları tespit etmektir. Uzun süre sosyal ilişkileri itibariyle kendi içine kapalı bir toplum olan Türkiye, 60'lı yıllarda başlayan Avrupa ülkelerine Türk işçisi gidişleriyle ilk kez yaygın bir şekilde dış temas imkanı bulmuş, 80' li yıllarda uluslararasılaşma gereğinin farkına vararak yurtdışı yatırımlara önem vermeye başlamıştır. Türkiye dışında Türklerin en fazla yaşadığı ve yatırım yaptığı ülke Almanya'dır. Türk vatandaşlarının yaşadığı ülkeler arasında İngiltere, sekizinci sırada yer almasına rağmen, yatırım hacmi olarak ikinci sırada yer almaktadır. 1989 yılında Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra iş adamlarımız, Batı Avrupa ve Orta Doğu'dan sonra Doğu Avrupa ve Orta Asya'ya da yönelme imkanı bulmuştur. Son yıllarda az da olsa Amerika ve Afrika'ya da yatırımlar yapılmaktadır. Yurt dışında faaliyet gösteren Türk firmalarının çoğu oraya göç eden vatandaşlarımız tarafından kurulan küçük ve orta boy işletmelerdir. Daha çok orada yaşan Türklerin ihtiyaçlarını gidermektedir. Türk girişimciler çoğunlukla perakende ticaret, gıda ve tekstil sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Eski Sovyet Cumhuriyetleri, Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'daki Türk yatırımları bu şekilde olmayıp, çoğunluğu Türkiye merkezli şirketler tarafından kurulmuştur. Birçok Türk firması, anahtar teslim gıda fabrikaları imalatında Balkanlar ve Orta Asya pazarını elde etmiş durumdadır. Türkiye'den yurtdışına yapılan sermaye ihracında ise bankacılık sektörü başı çekmekte, ticaret ve imalat sanayii onu izlemektedir. Yurt dışı müteahhitlik hizmetleri, Rusya krizinin etkisiyle 1999 yılında azalmış olmasına rağmen Türklerin yurtdışı faaliyetlerinde oldukça önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The aim of this study is to determine the direct investments from Turkey to abroad and the investments of Turkish entrepreneurs who are both Turkish citizen and the Turkish people became another country's citizen. Turkey, that is a covered nation as socially due to long term social relations, has found a widely contact opportunity be means of the Turkish workers' immigration to the European countries during the years of 60s and starts to pay more attention to the abroad investments by awaring of the necessity to be international during 80s. Germany is a country in where the most investments and the Turkish people lit are existing except Turkey. Despite of the England is taking place as the 8 among the other countries in where the Turkish people live, it is the 2nd one as the investment volume. Our businessmen have found the opportunity to direct the Eastern Europe, Caucasian and Central Asia after Western Europe and Middle East as of the Soviet Union broken in 1989. During the recent years, the investment even though not much are being made to the United States and Africa. The main part of the companies which have the activities in abroad were the small and medium size companies founded by our people immigrated to abroad. They mostly meet the needs of our people who live there. The Turkish investors are dealing with the retail sales and general sales in food and textile fields. The Turkish investments in Ex-Soviet Republics, Eastern Europe, Middle East and Africa are not similar like this, the most of them were founded by the companies having the Turkey center. The most Turkish companies obtained the Balkans and the Central Asian market in the production of turn key food factories. Trade and production fields are following the banking sector which comes the first in capital export from Turkey to abroad. Although the Turkish international contracting is reduced by the effect of the Russian crisis in 1999, has a significant place among the abroad activities of Turkish people.