The role of perceived psychic distance on Turkey-West Africa trade relations
Algılanan psikolojik mesafenin Türkiye-Batı Afrika ticari ilişkilerindeki rolü
- Tez No: 571759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışması, psikolojik mesafenin Türkiye ve Batı Afrika arasındaki uluslararası ticaret ilişkileri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Türk ve Batı Afrika firmalarının Afrika ve Türkiye algısı, psikolojik mesafenin kültürel, eğitimsel, yasal, idari, sosyo-ekonomik boyutlarına göre analiz edilmiştir. Afrika, Türkiye'nin en büyük ticaret ortakları listesinde yer almasa da, Türkiye'nin Afrika topraklarındaki rolü on yıldan fazla bir süredir çok daha belirgin hale gelmiş ve bu da iki ülkenin ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunmuştur. Bu ikili ilişki çeşitli sektörlerde olduğu gibi ticari ilişkilerde de kendini göstermiştir. Bununla birlikte, Türkiye'nin kuruluşundan bu yana Afrika ile olan ticari ilişkileri hızla büyümeye devam etmektedir. 2017 yılında Türkiye ile Batı Afrika arasındaki ticaret hacminin tek başına 2,4 milyar dolar düzeyinde olduğu tahmin edilmektedir (Türkiye İstatistik Kurumu, 2018). Buna karşın, Türkiye ve Afrika'nın henüz birbirlerinin iş ortamlarını tam anlamıyla tanıdığı söylenemez. Bu da bazı iş adamlarının ve yatırımcıların Türkiye veya Afrika ile ticaret yapmalarını engellemektedir. Bu nedenle, bu çalışma iki ülke pazarının sahip olduğu fırsatları ortaya koymakla birlikte, Türkiye ile Batı Afrika ülkelerinin dış ticaret ortamında var olan benzerliklerine ve farklılıklarına ışık tutmak amacıyla bu iki ülke arasındaki ticari ilişkilere odaklanmaktadır. Yerli ve yabancı piyasadaki farklılıklar uluslararası pazarlamada psikolojik mesafe olarak bilinir. Çeşitli araştırmalar yoluyla birçok araştırmacı psikolojik mesafenin ölçülebilirliğinin ve değişkenlerinin yalnızca veri ve indekslerle sınırlı kalmaması gerektiğini, aynı zamanda şirketlerin karar vericilere ait algısını da göz önünde bulundurulması gerektiğine inanır. Bu nedenle, bu çalışma psikolojik mesafe olgusunu Türk ve Batı Afrikalı yöneticilerin bakış açısıyla analiz etmek için görüşmeler yoluyla nitel araştırma yöntemini kullanmıştır. Bulgulara göre, bu çalışmada, her iki bölge arasında psikolojik mesafenin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, iki ülke arasındaki yabancı dil, politik-yasal ve ekonomik faktörler, Türkiye ile Batı Afrika arasındaki ticaret akışını büyük ölçüde etkilemektedir. Ayrıca sonuçlar hem Batı Afrika hem Türkiye'ye kar sağlayacak büyük bir ticari potansiyel ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the role of psychic distance on Turkey and West Africa international trade relations. It analyses the perception of Turkish and West African firms for Africa and Turkey according to the cultural, educational, legal, administrative, socio-economical dimensions of psychic distance. Although Africa is not listed among Turkey's top trade partners, there is a significant involvement of Turkey in Africa over a decade now. This relationship takes place in various sectors and in trade relations. Nonetheless, Turkey's trade relations with Africa since its establishment, kept on growing fast. The trade volume between Turkey and West Africa (ECOWAS) alone is estimated to 2.4 billion dollars in 2017 (Turkish Statistical Institute, 2018). However, both Turkey and Africa's business environments are still not well known to one another, preventing some economic operators and investors to step into business with either Turkey or Africa. Given these reasons, the current study focuses on the trade relations between Turkey and West African countries (ECOWAS) in order to shed some light on the dissimilarities and similarities existing in foreign business environment of both regions; in addition, the study reveals opportunities each market have. In international marketing, differences in host and domestic markets are known as psychic distance and many researchers through various studies defend that the measurability of the psychic distance and its variables should not be limited only to data and indexes but should also merely consider the information which take into account the perception of the company's decision makers. Thus, this study used a qualitative methodology through interviews to analyse the psychic distance phenomenon from managerial perspective of Turkish and West Africans traders. According to findings, the study revealed psychically high distance between both regions. Language, political-legal, and economic factors were revealed to have significant role on trade flow between Turkey and West Africa. Besides, the results reveal a huge trade potential in West Africa that can benefit both West Africa and Turkey.