Avrupa Birliği: Güvenlik ve terör
European Union: Security and terrorism
- Tez No: 186402
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Uluslararası İlişkiler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı Avrupa Birliği'nde terör, terörizm ve güvenliğinaraştırılmasıdır. Terörizm, tüm dünyayı şiddet ve korku yayarak tehdit eden birsorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyanın büyük bir bölümünde olduğu gibi,Avrupa Birliği de bu tehdit unsuru ile savunma ve güvenlik politikaları oluşturarakbaşa çıkma yoluna gitmiştir.Jean Monnet ve Robert Schuman tarafından Konfederal bir Avrupafikrinin ortaya atılmasından günümüze kadar Avrupa Birliği önce ekonomik, dahasonra ise siyasal bir yapı oluşturmaya çalışmıştır. Siyasal yapı içerisinde Avrupaiçerisinde oluşturulmuş, Birliğin güvenliğini sağlayabilecek kuruluşlara gereksinimduyulmuştur.Güvenlik ve savunma çalışmaları, Avrupa Ordusu fikrinin hayatageçirilmesini takiben başlamış, Avrupa Savunma Topluluğu ve Batı Avrupa Birliğidüşünceleri ile gelişmiştir. Avrupa sınırları içerisinde teşkilatlı bir bütünlüksağlanamaması nedeniyle savunma fikrini politika olarak benimseme yolunagidilmiş ve bu amaçla çalışmalar yapılmıştır.Terörizm, tüm devletler, etnik yapılar ve toplumun tamamını tehdit edençok önemli bir sorundur. Avrupa Birliği gibi hem nitelik hem de nicelik açısındangiderek genişleyen bir yapının terörle mücadele konusunda sınırlayıcı tedbirleralması gerekmektedir. Uzun süredir söz konusu olan sınırların olmaması durumu veserbest dolaşımın rahatça yapılması terörizmi tetikleyen unsurlar olmakla birlikte,Avrupa Birliği 11 Eylül 2001 tarihinde Amerika Birleşik Devletlerin'de yaşananterörist eylemler ile birlikte terörle mücadele politikalarına önem vermiş, bukonudaki girişimlerini olması gerektiği düzeye taşımak için çalışmalarınabaşlamıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to investigate terror, terrorism and securityin the European Union. Terrorism appears as a problem that threatens the wholeworld by spreading violence and fear. Like in most of the world, European Uniontries to cope wıth this threatening factor by constituting defence and securitypolicies.The idea of a Confederal Europe was put forward by Jean Monnet andRobert Schuman in the 1960s. Since then Europe has completed it?s economicintegration to the track of political integration. European political integrationrequires institutions that could provide security.Defence and security actions started with the idea of European Army,developed with European Defence Community and Western European Union.Because an organized totality could not be established inside European borders, theidea of defence policy was adopted in principle and action was taken.Terrorism is a very important issue that threatens all states, ethnic originsand whole of the community. A structure, that gradually widens both in quality andquantity like European Union, should take exact measures in combatting terrorism.With open borders and free circulation of people being the issues that triggerterrorism, European Union has given importance to policies of combatting terrorismonly after September 11th, 2001 and has been trying to take the action up to thelevel where they should be.