Küresel terörizm bağlamında yabancı terörist savaşçılar ve Avrupa Birliği'ne etkileri
Foreign terrorist fighters within the context of global terrorism and their effects on the European Union
- Tez No: 483172
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Aslında tarihin çeşitli dönemlerinde de görülmüş olan yabancı terörist savaşçılar olgusu, Suriye İç Savaşı'nın patlak vermesinin ardından küresel terörizmin önemli aktörlerinden biri olarak yeniden gündeme gelmiştir. Savaş sonrasında farklı terör örgütlerinin bünyesine katılmak için Suriye ve çevresine seyahat eden çok sayıda yabancı terörist savaşçı, bugün birçok devlet tarafından önemli bir tehdit olarak görülmektedir. Yabancı terörist savaşçılar tarafından Avrupa Birliği üyesi ülkelerde gerçekleştirilen terör saldırılarıyla birlikte, söz konusu tehditle Birlik düzeyinde mücadele edilmesine yönelik adımlar atılmaya başlanmıştır ve bu adımlar Avrupa Birliği'nin terörle mücadele politikasında bir evrime yol açmıştır. Bu tez çalışmasında, Suriye İç Savaşı sonrası ortaya çıkan şekliyle yabancı terörist savaşçılar olgusu, hem bu olgudan hem de İç Savaş'tan maksimum fayda sağlamayı hedefleyen başlıca terör örgütleri ve olguyla mücadele kapsamında Avrupa Birliği tarafından geliştirilen ve beraberinde“özgürlük-güvenlik”eksenli birtakım eleştirileri de getiren spesifik politikalar incelenecektir. Çalışmamız, yabancı terörist savaşçılar konusuyla ilgili Türkçe literatürdeki kaynak eksikliğini gidermek açısından önemli katkıda bulunacak ve konuya ilişkin Avrupa Birliği düzeyinde alınan ve kilometre taşı teşkil eden tedbirleri ortaya koyan az sayıdaki Türkçe çalışmalardan biri olacaktır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of foreign terrorist fighters, which was indeed seen in various periods of history, has come to the fore again as one of the major actors of the global terrorism after the outbreak of the Syrian Civil War. Nowadays, lots of foreign terrorist fighters, who travelled to Syria and its periphery for joining to different terrorist organizations, are considered as a significant threat by many countries. As a result of the terrorist attacks conducted by the foreign terrorist fighters in European Union member countries, taking steps to fight against this threat at the Union level has been started and these actions has led to an evolution in the European Union's counter-terrorism policy. In this thesis study, the phenomenon of foreign terrorist fighters as it was shaped after the Syrian Civil War, the terrorist organizations which seek to obtain maximum advantage both from this phenomenon and the Civil War, and the specific policies which were developed by European Union to fight against the phenomenon and brought along several“freedom-security”based critics will be analyzed. Our study would make an important contribution to fill the deficiency of the sources related to the topic in Turkish literature and would be among the limited number of studies that put forth the measures which have been taken at the European Union level and constitute milestones.