Küçük ve orta ölçekli işletmelerde tasarımdan üretime geçiş aşamasının bir bölge ve sektör ölçeğinde incelenmesi
An evaluation of the stage from design to production within the scale of territory and sector in small and middle scale companies
  1. Tez No: 186421
  2. Yazar: İBRAHİM SAVAŞ DALMIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT CELBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Güzel Sanatlar, Wood Products, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
`Küçük ve Orta Ölçekli şletmelerde Tasarımdan Üretime GeçişAşamasının Bir Bölge ve Sektör Ölçeğinde ncelenmesi.' Konulu bu araştırmadaTekirdağ il merkezinde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli MobilyaDekorasyon işletmelerinin incelenmesi öngörülmüştür. Araştırmada Tekirdağ100.Yıl Sanayi Sitesi, Küçük Sanayi Sitesi ve Atatürk Sanayi Sitelerinde faaliyetgösteren mobilya işletmelerinden çalışmaya katılmayı kabul eden 50 işletmeincelenmiştir. Çalışma esnasında çalışma alanını oluşturan sanayi sitelerindeKOSGEB tanımına göre orta ölçekli bir işletme bulunmadığı için çalışma küçükölçekli işletmeler ile sürdürülmüştür.Bu işletmelere uygulanan bir anket ile işletmelerin üretim- tasarımsürecinde bilgisayar teknolojisini ve teknik resim kurallarını kullanıpkullanmadıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada firmaların bugünküyapıları, ekonomik durumları, gelecek palanları ve bilişim teknolojilerinden nederece yararlandıkları da araştırılmıştır. Sonuçlar grafikler halinde tezin içersindesunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research which has the subject of ?An Evaluation Of The StageFrom Design To Production Within The Scale Of Territory And Sector In SmallAnd Middle Scale Companies? small and middle scale forniture and decorationcompanies, who operate in industrial sites, have agreed to perticipate in theresearch. As no companies comply with the definition of middle scale by KOSGEB,the research have been carried out with small scale ones.It was determined to find out through a questionnaire whether the subjectcompanies utilized computer technologies and the rules of technical drawings.Moreover, the research was aimed at determining the current organizations,economic situations, and future objectives of the companies and how much theybenefit from computer technologies. Outcome of the research is presented asgraphics in the thesis.