Küçük ve orta ölçekli mobilya işletmelerinde tasarımdan üretime geçiş aşamasının incelenmesi (Aafyonkarahisar ve Eskişehir illerinde bir uygulama)
The determination of overall positions and the transitional stages from design to production of small and medium scaled furniture and decoration companies in Eskişehir and Afyonkarahisar
- Tez No: 379833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmada Türkiye mobilya endüstrisinin tasarımdan üretime geçiş aşamasındaki sorunlarının tespiti amaçlanmış, tespit edilen sorunlara çözümler önerilmiştir. Eskişehir ve Afyonkarahisar illerinde bulunan mobilya ve dekorasyon alanında çalışan KOBİ'lerle yüz yüze görüşmeler ve anket uygulaması yapılmıştır. Araştırmada hem nicel hem nitel yöntem kullanılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Demografik Bilgiler”ile“İşletmenin Faaliyetlerine İlişkin Soru Anketi”kullanılmıştır. Anketin geliştirilmesinde, araştırmacı tarafından soru değişken havuzu oluşturulmuş, tez danışmanının yönlendirmesiyle uzman görüşü alınmış, örnek uygulaması yapılmış ve anket 38 değişkene düşürülmüştür. İstatistiksel analize geçmeden önce, demografik değişkenler gruplandırılmış ardından işletme çalışanlarına uygulanan anket puanlaması da SPSS programında yapılmıştır. Elde edilen veriler bilgisayarda“SPSS for Windows ver:20.0”programında çözümlenmiştir. Betimsel analiz yapılarak elde edilen veriler yorumlanmıştır. Bu yorumlar sistematize edilerek bulgular bölümünde sunulmuştur. Araştırma sonucunda; Mobilya sektöründe yönetici pozisyonunda çalışanların aynı zamanda işletmenin sahibi olduğu, önemli bir bölümünün sektörde 11 yıldan daha fazla çalıştığı, işletmelerin çoğunluğu birden fazla alanda faaliyet gösterdiği, görüşme yapılan işletmelerin büyük çoğunluğu mikro ve küçük ölçekli olduğu ve marka ve tescille ilgili olarak hiçbir firmanın hukuksal süreç yaşamadığı ifade edilmiştir. İşletmenlerin büyük çoğunluğu, kendi mülklerinde faaliyet göstermekte, kurucuları tarafından yönetilmektedir. Çoğunluğun sermayesinin yetersiz olduğu anlaşılmakta, bu durum tasarım kaynaklarının da sınırlı olacağını göstermektedir. Yine çoğunluğun yatırım düşünmediği dolayısıyla yatırım amaçlı banka kredisi kullanmadığı anlaşılmaktadır. Ayrıca işletmelerin büyük çoğunluğunun büyüme eğilimli olmadığı sonucuna varılmıştır. Yöneticilerin mesleki yayınları ve mesleki fuarları ziyaret etmediği belirlenmiştir. Üretim yaparken günümüz teknolojisinden faydalanma bir işletmenin karlılığını, alanında tutunmasını ve seri üretim yapmasını sağlayan unsurlardandır. Anket uyguladığımız işletmelerin çoğunda teknolojik makinelerin olmadığı gözlemlenmiş, bu durumun nedenlerinin başında yüksek maliyet ve atölye yetersizliğinin geldiği ifade edilmiştir. Mobilya endüstrisinin en önemli sorunlarının sermaye, yüksek maliyet, atölye yetersizliği ve eğitimli eleman eksikliği olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca özgün tasarım eksikliği bir başka sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak; eğitimli eleman yetersizliği sorununun meslek odaları ve üniversiteler işbirliği ile çözülebileceği, küçük ve orta boy işletmelere sağlanan desteklerin basitleştirilerek yaygınlaştırılmasının gerekliliği ortadadır. Finans sorununun ise teşviklerle çözülmesi gerekmektedir. Yeni ürünleri tasarlamak maliyet gerektirmektedir. Bu maliyeti karşılayacak güç, işletmelerin birçoğunda bulunmamaktadır. Özgün tasarımlı, kaliteli ve dünya standartlarını yakalamış koleksiyonların üretilmesinin sağlanması, KOBİ'lerin güçlenmesi ve büyümesini destekleyen unsurlardan olacağından markalaşma üzerinde önemle durulmalıdır. Ar-Ge ve patent konusunda sektörün gelişimine fayda sağlayacak çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the problems in stages from design to production and some solutions are suggested to determined problems with the help of questionnaire, interviews are hold with the small and medium scaled companies that works on furniture and decoration in Eskisehir and Afyonkarahisar. Both qualitative and quantitive methods are used in the study. In the study, in order to collect data,“Personal Information Form”and“Questionnaire About The Problems Of Company's Activities”are used. In order to improve the questionnaire, an item pool was created by the researcher, by the advice of thesis supervisor the experts' opinions are learnt, model application is done, 38 items are formed. Before statistical analysis, demographic variables are grouped then the questionnaire, that was conducted, was marked. Datas that was found by descriptive analysis are interpretted. These interpretations are systematized and presented in finding chapter. The datas are analysed with“SPSS for Windows ver:20.0”programme. As a result of the research; It was stated that in furniture sector, managers are also the owners of the companies, most of the owners have worked in this sector more over 11 years, most of the companies have been in service more than 1 area , most of the interviewed companies are micro and small scaled and any of the companies have had judicial process about trademark and registry. Most of the companies are in service on their own real estate and managed by their owners. It is understood that their capital is inadequate and it shows that their design resources will be limited. It is understood that majority of the companies do not plan investment, fort his reason they do not receive a bank credit for investment. In addition, in this questionnaire it was aimed to have information about if the companies are inclined to expansion or not, as is seen, it was concluded that most of them are not inclined to expansion. It is understood that the managers do not follow professional publication and visit professional exposition. While making production, taking the advantage of today's technology is one of the components that enables a company's determination, hold on to its area and churn out. It was observed that in most of the interviewed companies there are not technological machines and it was stated that the main reason of this situation is high costs and inadequacy of work shop. It was determined that the most important problems of furniture industry are capital, high cost, inadequacy of work shop and inadequacy of qualified personnel. Besides, inadequacy of unique design reveals another problem. As a result, it is obvious that the problem of inadequacy of qualified personnel can be solved by trade assocation and by the cooperation of universities, and it is needed that the support activities for small and medium scaled companies should be eased and extended. It is required that the problem of finance should be solved by reinforcement. Designing new products requires expenditure. Most of the companies do not have enough capacity in order to bear the cost. Too much stress should be placed on branding because it is one of the components that enables the production of unique, of high quality and world class collections, and it supports the expansion and build up of sme's. Studies that avails the extension of the sector about research and development and patent should be done.