Türkiye'de Leasing işlemlerinin karşılaştırmalı bir analizi
- Tez No: 186452
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZETTürkiye'de leasing işlemlerinin işleyişinin incelendiği bu çalışma altı anabölümden oluşmaktadır.Öncelikli olarak leasingin tarihsel gelişimi incelenmiş olup, dönemlerboyunca leasing işlemlerinin nasıl bir seyir izlediği, uluslararası arenada leasinginhangi kuruluşların çabalarıyla desteklendiği kuruluşlar bazında detayları ileincelenmiştir. Leasingin çok eski bir finansman tekniği olması ve diğer ülkelerin bufinansman tekniği ile bizden çok daha önce tanışmış olması nedeni ile diğerülkelerdeki uygulamalar çeşitli ülkeler bazında ayrıntılı olarak incelenmiştir.Leasingin iki temel çeşidi olan finansal kiralama ve faaliyet kiralamasıkarşılaştırılmış ve leasingin işleyişi hem kiracı hemde kiralayan açısından ayrıntılıolarak incelenmiştir.Türkiye'deki leasing işlemleri özellikle hukusal düzenlemeler baz alınarakincelenmiştir. Bu kapsamda Türkiye'de leasing işlemlerinin mevzuattan kaynaklanansorunları, teşvik düzenlemeleri, hukuki zeminde sözleşmenin hangi şartlarda sonaereceği ve işleyiş süreci detaylı olarak incelenmiştir. Türkiye'de uygulanma şekli gözönüne alınarak leasing işlemlerinin avantaj ve dezavantajları maddeler haline deteylıolarak incelenmiş, yatırımcılar açısından yarar ve sakıncaları üzerinde durulmuştur.Çalışmanın analiz kısmında. leasing ile ilgili güncel bir çalışma oluşturulmasıamacıyla 2003 yılından 2005 yılı ilk ay6 aylık dönemini kapsayacak şekilde sektöründurumu anlatılmış, özellikle hangi mal gruplarında leasing yapmanın tercih edildiğitablolarla anlatılmıştır. Ayrıca çalışmanın bu kısmında, kiracı şirket açısından leasingişlemlerinin muhasebeleştirilmesinin nasıl yapıldığı ve bu muhasebe kaydınınbilançoya etkisi örnek çalışma üzerinde açıklanmıştr.Son bölümde konuya ilişkin sonuç ve değerlendirme çalışması yapılmıştır.Yapılan değerlendirme sonunda, leasing işlemlerinin özellikle hukuksal sorunlarınınolduğu ve hukuki zemindeki eksikleri giderilmesi durumunda sektörün gelişmesinebüyük yarar sağlayacağı şeklinde öneri sunuluştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study which inspects the leasing operations in Turkey consists of sixmajor parts.Firstly, the historical evolution of leasing, the processes run over leasing indifferent periods, the organizations supported leasing in international arena for on thebasis of each organization are investigated in details. The different applications indifferent countries are investigated for each country in details, since those countriesare introduced to leasing before Turkey, because of the fact the leasing is an oldfinancial technique. Two major parts of leasing, leasing and operational leasing arecompared and the working mechanism of leasing is examined for both leaser andlessee.The leasing operations are examined especially on the basis of judicialregulations. In this scope, the problems occured from the regulations, regulations forencouragement, the situtations where contracts are terminated on legal basis and theworking mechanism are explained in detail. Advantages and disadvantages of leasingfor the application in Turkey are listed and examined in detail and merits anddrawbacks for investors are emphasized.In the analysis section of the study, situation of the sector is explainedcovering the period from 2003 to first half of 2005 in order to be up to date. Thegoods which are preferred especially are given in tables. Entering leasing operationsin the accounts and effect of bookkeeping entries are examined on an example for theleasers.In the concluding part of the study, results and discussions are evaluated forthe subject. It's proposed that leasing will be beneficial for the development of thesector, if absences in judicial regulations are removed since there are many legalproblems.