The dynamic interaction between advertising and popular culture: A case study on İxir TV commercials
Popüler kültür ve reklam arasındaki dinamik etkileşim, örnek çalışma: İxir televizyon reklamları
- Tez No: 186451
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHMUT MUTMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tez kapsamında ?reklam? kavramı, ekonomik araç olma boyutunun ötesinde,popüler kültür başlığı altında kültürel ve sosyal bir veri havuzu olması açısından elealınmıştır. Popüler kültür ve reklam arasındaki dinamik paylaşım, etkileşim ve ikiyönlü kültür yaratma süreci; güncellik ve geçerlilik taşıması açısından öncelikle enyeni örnekler üzerinden incelenmiştir. Bununla birlikte, yayımlandığında büyükyankı uyandırmış; geniş kitleleri etkisine almayı başarmış; önemli bir döneminözelliklerini taşıyan; toplum ve kültür unsurlarını temsil eden ?İxir televizyonreklamları? örnek olay olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of the thesis, the ?advertising? concept-- rather than its economicdimension-- is taken as a matter of culture under the form of popular culture, servingas a repository for social and cultural data. How the dynamic interaction and themutually exclusive culture generation among advertising and popular culture takesplace is examined upon the latest commercials for validity and up to datedness.Furthermore, İxir TV commercials, because of their periodical importance, richcontent and popularity are chosen as the sample case for further investigations.