Limanlarda örgütsel değişim ve değer zinciri sistemlerinde etkililik analizi
Organizational change in ports and analysis of effectiveness in value chain systems
- Tez No: 333274
- Danışmanlar: PROF. DR. A. GÜLDEM CERİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 746
Özet
Liman örgütleri yük elleçleme işlemlerinin gerçekleştirildiği alanlar olmaktan öte; ulaştırma, denizyolu ulaştırması, lojistik ve tedarik zincirine ilişkin faaliyetleri içeren ve bu faaliyetleri gerçekleştiren tarafların etkileşim içerisinde olduğu karmaşık yapıdaki sistemlerdir. Değişken bir çevrede faaliyet gösteren limanlar, çeşitli içsel ve dışsal belirleyicilerin etkileri ile iç sistemlerini düzenlemek, örgütsel değişimlere yönelmek ve dâhil oldukları dış sistemler için değer yaratmak zorundadır.Çalışmada sistem bakış açısı doğrultusunda limanlarda değer zincirlerinin içsel ve dışsal olarak yaratıldığı açıklanmaktadır. Liman sistemlerinde, alt-sistemleri oluşturan faaliyet alanlarının uyum içerisinde ve etkili çalışarak oluşturacağı içsel bir değer zincirinin yanında, üst-sistemler olan tedarik zinciri ve lojistik sistemler kapsamındaki dışsal değer zinciri sistemleri için de değer yaratılmaktadır. Bu anlamda, liman değer zinciri etkililiği incelenirken içsel ve dışsal ölçütler birlikte değerlendirilmektedir.Çalışmada, liman örgütlerinde gerçekleştirilen değişimlerin belirlenmesi ve bu değişimlerin liman değer zinciri sistemlerindeki etkililik ile ilişkisinin saptanması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, nitel araştırma yöntemleri olarak limancılık sektörünün önde gelen yöneticilerinin görüşleri delphi çalışması ile elde edilmiş, Avrupa'daki önemli liman otoritelerinin ve terminallerin yöneticileri ve başlıca Avrupa liman organizasyonları yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yazın taraması, içerik analizleri ve nitel araştırma bulguları ile oluşturulan model çerçevesinde örneklemini Türkiye'den ve Türkiye dışından limanların oluşturduğu bir saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin karşılaştırmalı analizi ile limanlardaki örgütsel değişim ve etkililik değişkenleri belirlenerek, bu değişkenler arasındaki nedensel ilişkiler liman değer zinciri sistemleri kapsamında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Port organizations, which are no longer perceived within the limited concept of merely being areas where cargo handling operations are carried out, have been considered to be complex systems comprising a profoundly great wealth of activities related with transportation, seaborne trade, logistics and supply chains wherein the parties involved in activities are interrelated. Ports, which are operated in enormously changing environments, are usually forced by various internal and external factors to regulate their internal structures, adopt certain organizational changes and create value for their external systems in which they themselves take part.In accordance with the systems approach, this research considers the value created by ports, through both internal and external value chains. The former enables the creation of the internal value through well-coordinated, harmonized and effective run of activities constituting the sub-systems of the overall port systems, while the latter brings about external value through such supra-systems as supply chains and logistics systems. Therefore, while analyzing the effectiveness of the port value chain systems, both internal and external criteria are taken into consideration in this research.The aim of this research is to determine the changes within the port organizations and to reveal the relationship between these changes and the effectiveness of the port value chain systems. In order to fulfill this aim both qualitative and quantitative research methods have been used. Of these, delphi method has been made use of through which the opinions of the leading managers of port industry have been gathered, the leading Europe-based port authorities?, terminal managers? and European port organizations? representatives have been interviewed. Besides, a survey study with a sample of the ports in Turkey and port authorities and terminals located in the other regions of the world, has been carried out in compliance with a model created through the literature review, content analysis and the data collected through the qualitative research. As a consequence, by means of comparative analyses of the data collected, organizational change and effectiveness variables have been extracted and the causal relationships between these variables have been determined within the context of value chain systems.