Taftazaniye göre Allah' ın Sübuti sıfatları ve bunların değerlendirilmesi
Pertains to existence attributes of Allah appraising them according to Taftazani
  1. Tez No: 186473
  2. Yazar: MURAT SARIATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHİTTİN BAĞÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Din insanlar için vazgeçilmez bir unsurdur. İnsanlıkla beraber dinlerde ortaya çıkmıştır.İnsanlar, kendilerinden üstün olan bir varlığa devamlı olarak inanma ihtiyacıhissetmişlerdir. Bu inanmış oldukları varlığa ise bir takım nitelikler atfetmişlerdir.İslam dininin esasını Allah'a iman oluşturmaktadır. Bu Allah inancı zihinlerde olmaklabirlikte, zihin dışında var olan bir yaratıcıdır. Böyle bir yaratıcının ise yetkin sıfatlarınınolması gerekmektedir. Bu sıfatların ilahi zat ile olan ilişkisi tezin konusudur.İslam düşüncesinde sıfatlar konusu çok tartışılan bir konu olmuştur. Hatta bütünayrılıkların kaynağı da sayılabilir. Bu sebeple, bu konuda birçok fikir ortaya çıkmış veekoller oluşmuştur. Her bir ekol kendi görüşü ile ilahi zatın sıfatlarıyla olan ilişkisinideğerlendirmiş ve bunu bir sistem içerisine oturtmuştur. Dolayısıyla her grubun bumeseleyi nasıl değerlendirdiğini ve bu konuda nasıl bir yol takip ettiklerini ortayakoymak tezimin amacını oluşturmaktadır.Ekoller arasındaki bu düşünce farklılıklarını öğrenmek için ise kelam ilminin meşhuralimi Sa'daddin Taftazani'nin ?Şerhül Makasıd? adlı kaynak eserinin subuti sıfatlarbölümünü tercüme ederek o zamanki alimlerin meseleye bakış açılarını, ilahi zat, sıfatve bunlar arasındaki ilişkinin ekoller arasında nasıl çözüme kavuşturulduğunu vebunların tutarlılık derecelerini ortaya koymak tezim de takip ettiğim yöntemdir.Sıfatlar meselesi karmaşık ve zor bir meseledir. Bu konuda ekoller birbirini iknaedememişlerlerdir. Her bir ekol, Allah'ı tenzih ve takdis etme gayesiyle ortaya çıktığıiçin davalarında haklılık payları vardır. Bunun için ekolün biri doğru diğerleri yanlışdiyemiyoruz. Fakat Ehli Sünnet'in meseleye bakış açısı ve getirdiği çözümlerdiğerlerinkinden daha tutarlı ve kapsamlı olduğu görülmektedir. Bu ise tezin sonundaelde ettiğim sonuçtur.Sıfatlar meselesi üzerinde kelam kaynaklarına inilerek geniş kapsamlı akademikçalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
PERTAINS TO EXISTENCE ATTRIBUTES OF ALLAH & APPRAISING THEMACCORDING TO SADUDDIN TAFTAZANIReligion is an important fact form an. Religions came into being with mankind. Humanshave felt to need to pray to a person who is superior than him. Consequently, theyattributed some quality to that person.Belief to Allah forms the base of religion of Islam. According to this belief of Allah ,who is a creator not only in mind, but also out of mind. Thus, this creator must haveperfect attributes. The relation of that attributes with Divine person is the subject ofthesis.The subject of attributes have been discussed over and over again in consideration ofIslam. In addition it can be source of all separations. For that reason lots of ideas wereraised and some kind of trends was formed. Each of these trends sumed up the relationbetween divine person and his attributes according to their ideas. Consequently,learning the methods of solution for each trends and arising them is the subject of mythesis.To learn the consideration differences between these trends by translating the pertains toexistence attributes parts of book which was named ?Şerhi?l Maqasid? was written byfamous scholar of science of word ?Sa?duddin Taftazani? to sum up the different viewat about this subject is the method of my thesis.Matter of attributes is amix and difficult matter. Trends could not persuade one anotherat this subject. Because of each trends tray to absolve and to sanctify the Allah, theyhave share of rightness. For that reason we can?t say true for one of them and we can?tsay wrong to another. But it is seen that the point of view of Sunni School and theirsolution for this matter are more consistent and more extensive than others. This is theresult which I obtained at the end of my thesis.