Kamu borçlanma teorisi ve borçlanmanın reel kesim üzerindeki etkileri
Public borrowing theory and effects of borrowing on the real sector
  1. Tez No: 186472
  2. Yazar: NİHAT DOĞANALP
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYTEKİN ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türkiye, 1980'lerden itibaren Dünya Bankası ve IMF desteğinde serbest piyasa ağırlıklıdışa açık politikaları esas alan neoliberal politikaları uygulayan ülkeler arasında yeralmıştır. Bununla birlikte 1989 ortalarında serbestleştirilen sermaye hareketleriyleberaber finansal krizlerin, büyük çaplı döviz kuru ve faiz oranları dalgalanmalarınınyaşandığı bir ülke halini almıştır. Bunun sonucunda da yatırım, büyüme, istihdam vegelir dağılımı gibi orta ve uzun döneme yönelik hedeflerden giderek uzaklaşılmıştır.Artan kamu açıklarının finansmanında da vergi yerine daha kolay bir yöntem olan vehükümetlerin de tercihi olan borçlanma yöntemi kullanılmaya başlanmıştır. Bu durumkonsolide bütçe içinde faiz ödemelerinin payını giderek artırmış ve içinden çıkılmaz birboyuta getirmiştir. Bu çalışmanın birinci bölümünde kamu borçlanması teorik olarakincelenmiştir. Kamu borçlanmasının nedenleri, türleri ve iktisat okullarınınborçlanmaya ilişkin görüşlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde Türkiye'dekiborçlanmanın yapısı ve gelişimi, borçların ekonomik etkileri ve borç yönetimi hakkındabilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde de borçların iktisadi etkilerinin analizi yapılmıştır.Borçlar ile diğer belli başlı makroekonomik değişkenler arasındaki ilişkilerincelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey become a member of countires which are applying neoliberal policies based onoutward polices largely about free market by supports of World Bank and IMF.However in middle of the 1989?s Turkey became a country which lives financial crisisby free capital movements, Exchange rate and interest rate floats. After that, Turkeygradually leaves its medium and long period aims like investment, development,employment and income distribution. Goverments prefered a simple method borrowinginstead of taxes to finance increased public deficits. This situation increased share ofinterest payments in the consolidated budget and the problem became unsolvable. Infirst part of this study public debts are studied theoritically. Reasons and kinds of publicdebts and opinions of economy schools are discussed. In second part, development ofborrowing in Turkey, economic effects of debts and debt management are discussed. Inthird part economic effects of debts are analysised. The relationship between public debtand some other macroeconomic indicators are discussed.