Yoksulluk ve eşitlik: Ekonomik eşitliğin değeri
Poverty and equality: Value of economic equality
- Tez No: 186498
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA SAATÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tezin temel konusu, kişisel gelir dağılımını analizidir. Bir dağılımdaki veya birdurumdaki eşitsizliği (yoksulluğu, sosyal refahı veya adaleti) bir başka durumdakiylenasıl karşılaştırabiliriz? Ekonomi literatüründe gelir dağılımı karşılaştırmalarına yönelikteorik yaklaşım, eşitsizlik karşılaştırmalarıyla ve ekonomik eşitsizlik kavramıyla neifade edildiğini tanımlayan bir dizi temel aksiyoma başvurur. Neredeyse tüm eşitsizlikanalizi, anonimite, transfer ilkesi, ölçek bağımsızlığı ve nüfus ilkesi gibi belli bireşitsizlik ölçümü, eşitsizlik sıralaması kavramına ve gerçekte bizzat eşitsizliğinkendisine anlam vermek için kullanılan bu aksiyomlar üzerine kurulmuştur.Bu çalışmadaki amaç, kişisel gelir dağılımı analizinin mantıksal yapısına açıklıkgetirmek, dağılım analizi ilkelerini eşitsizlik, refah, büyüme, yoksulluk ve adaletbağlamında ele almaktır. Araştırma, gelir dağılımı politikalarına kılavuzluk edenilkelerin anlaşılması açısından önem taşımaktadır. Kapsamı, kişisel gelir dağılımıkarşılaştırmalarının ilkeleri oluşturmakta ve kaynak taraması yöntemi kullanılmaktadır.Birinci bölüm, en salt şekliyle eşitsizlik, sabit büyüklükteki bir gelirin sabit sayıdaki kişiarasında paylaştırılmasıyla ilgilidir. Birinci kısımda literatürün kısa bir taramasıyapılmıştır. kinci kısımda aksiyomatik yaklaşımın yapısı, Lorenz Eğrisi ve GiniKatsayısı ölçüleri üzerinden incelenmektedir. Bu kısımlarda ayrıca, farklı büyüklüktekipastanın farklı sayıdaki kişiler arasında paylaşıldığı durumların nasıl karşılaştırılacağıaçıklanmıştır. Üçüncü-beşinci kısımlarda bu yaklaşım, salt eşitsizlik problemiyleyakından ilgili sosyal refah, büyüme ve yoksulluk gibi alanlara uygulanmaktadır. kincibölüm, gelir bölüşümü adaleti teorileriyle ilgilidir. Önce, bölüşüm adaleti teorileriaçıklanmıştır. Sonra adalet, eşit dağılım ilkeleri açısından incelenmiştir. Son olarak,bölüşüm adaletinin temel üç biçimi açıklanmıştır: yeterlikçilik; öncelikçilik veeşitlikçilik. Üçüncü bölümde, Türkiye'de 1963-2003 dönemine ait Lorenz Eğrileri veGini Katsayıları yorumlanmış ve gelir dağılımındaki genel süreç incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main topic of this thesis is income-distribution analysis. How can we compare theinequality (poverty, social welfare or justice) in one distribution or situation with that ofanother? In the economics literature the theoretical approach to inequality comparisionshas been used to introduce a particular set of axioms which collectively define what ismeant by inequality comparisons and hence what is meant by economic inequalityitself. Nearly all of inequality analysis is founded on a small set of core assumptions âsuch as anonymity, the principle of transfers, scale independence and the populationprinciple â that are used to give meaning to specific concepts of inequalitymeasurement, inequality ranking and, indeed, to inequality itself.The aim of this work is to shed light on the logic and the principles of incomedistribution analysis. The research is important because of its contribution to theunderstanding of income distribution policies. Scope is limited to the principles ofpersonal income distribution comparisons and it uses the method of survey.Chapter One is principally about the problem of inequality in its purest form, theproblem of dividing a cake of fixed size amongst a fixed number of people. Subsection1 gives a short literature review. Subsection 2 gives a summary guide to the standardapproach in the literature on inequality measurement and structure of the axiomaticapproach. These subsections also deal with elementary issues of how one can comparesituations that have different sizes of cake or different numbers of people sharing thecake. Subsections 3-5 extend the approach to three areas closely related to the pureinequality problem: social welfare, growth and poverty. Chapter Two is about thetheories of distrbutive justice. Subsection 1 gives a summary of the theories ofdistributive justice. Subsection 2 gives a short analysis of the principles of an equaldistrbution. Subsection 3 explains the main forms of distrbutive justice: sufficientarian,prioritarian and egalitarian. Chapter Three gives an interpretation of Lorenz Curves andGini Coefficients of Turkish income distribution between the years 1963 and 2003.