Geçiş ekonomilerinde özelleştirme ve yabancı sermaye: Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti deneyimleri
Privatization and foreign capital in transition economies: Poland, Hungary and Csech Republic experiences
  1. Tez No: 186499
  2. Yazar: ÜZEYİR ŞARİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HANİFİ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu yüksek lisans tezinin ana konusunu geçiş ekonomilerinde özelleştirme ve yabancısermaye oluşturmaktadır. Özelleştirme son yirmi yılda sadece gelişmiş ülkelerde değil aynızamanda gelişmekte ülkelerde de en önemli iktisat politikası araçlarından biri olmuştur.Özelleştirmenin amacı devlet mülkiyetinde olan kamu işletmelerinin özel sektöredevredilmesidir. Bu uygulamalarda temel varsayım, özel sektörün kamu sektörüne görekaynak kullanımında daha etkin olduğudur.Özelleştirme ilk önce ngiltere'de Thatcher hükümeti döneminde uygulanmayabaşlanmış, daha sonraları ise diğer gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde de uygulama alanıbulmuştu. 1989 yılında Berlin duvarının yıkılışıyla eski sosyalist ülkelerin merkeziplanlamadan piyasa ekonomisine geçişi ile beraber bu ülkelerde de özelleştirme önemkazanmaya başlamıştır. Özelleştirme, eski sosyalist ülkelerde ekonomik programın bir parçasıdeğil, aynı zamanda dönüşümün ta kendisi gibi görülmekteydi. 1990 yılından sonra eskisosyalist ülkeler çok kısa bir zaman içinde ve çeşitli özelleştirme yöntemleri kullanarakGSMH'nın %80-90'lık bölümünü teşkil eden kamu varlıklarının mülkiyetini özel sektöredevrederek özelleştirmeyi gerçekleştirmişlerdir. Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyetiözelleştirme uygulamalarında ve ülkelerine yabancı sermayeyi çekmekte diğer geçişekonomileri ülkelerine göre daha başarılı olmuşlardır.Danışman: Prof. Dr. M. Hanifi ASLAN Sayfa sayısı: 117
Özet (Çeviri)
Main subject of this master thesis is privatization and foreign capital in transitioneconomies. Last two decades privatization and foreign capital became a most importanteconomic policy tools in developed and less developed countries. Privatization?s aim is totransfer the state owned enterprises to the private sector. Private sector is more efficcient inthe use of resources according to the public sector.Privatization firstly was put into practice in United Kingdom during the Thatchergoverment period. After the fall down of Berlin wall in 1989, privatization became a mostimportance tool to former socialist countries to transform from a centrally planning economyto the liberal market economies. In former socialist countries privatization is not just a part ofeconomic program, but it is a transformation itself. After the 1990?s in a short time and byusing the different methods of privatization, former socialist countries transfered theproperties of public assets, which is approximately 80-90% of GNP, to the private sector.Poland, Hungary and Czech Republic show beter performance in the privatizationapplications and in absorbing foreign capital than the other transition economies.Danışman: Prof. Dr. M. Hanifi ASLAN Page number: 117