Serbest bölgelerin vergilendirme karşısındaki durumu
The Condition of the free zones aganist assessment in Turkey
  1. Tez No: 186504
  2. Yazar: FULYA ARZU ÇARPAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZHAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Serbest bölgeler, bir ülkenin ulusal egemenlik sı rlarını içinde, ancak gümrük sı rlarınışıdında kalan, devlet müdahalesinin asgariye indirildiğ ve ticari, sı hizmetlere ilişi nai kinişlevleri yerine getiren özel amaçlı uygulamadıbir r.Dünyada serbest bölge niteliğinde kabul edilebilecek uygulamalara, ilk olarak 2000ıyı öncesinin eski Yunan ve Roma medeniyetlerinde rastlanmaktadı I. Dünya Savaşl r.sonrası 1929 ekonomik bunalı nı arkasında mı n ndan çözüm yolu olarak Serbest Bölgelereı şyönelme eğilimi ağ k kazanmı r. Dünyada serbest bölge uygulaması iş dönemlerde,rlı tı değ ikndan kullanı ş r.özellikle ihracata dayalıkalkı stratejisini benimsemişnma ülkeler tarafı lmılardıÜlkemizde de serbest bölge uygulamaları n Cumhuriyet öncesi dönemlere 19. yy.'anıdek gittiğ söylemek mümkündür. 1870 yında ilk olarak Tuna nehrinin Karadeniz'eini lıdöküldüğ yerde bulunan Sulina şü ehrinin serbest liman haline getirildiğ görmekteyiz.ini06.06.1985 tarihli ve 3218 No'lu“Serbest Bölge Kanunu”ile bugünkü Serbest Bölgeşmaları olanak veren yasal düzenleme ortaya çı şr.çalı na kmıtış nda Serbest Bölgelerin dünyadaki ve Türkiye'deki tarihsel gelişBu tez çalıması imiylebirlikte, çeşitleri ve özelliklerine değinilmiş Serbest Bölgelerden beklenenlerle birlikte,,şuygulamaları sakı ve faydalın ncalı tarafları klanmı r.açı tıAğrlı olarak Türkiye'de 6 şı klı ubat 2004 tarihinde kabul edilen 5084 sayı kanunlışöncesinde ve sonrasındaki vergisel uygulamalar yorumlanmı önceki eksikliklerin ne ölçüde,giderildiğincelenmişi tir.şolsa da,Serbest bölge uygulamalarıgünümüz dünyası hak ettiğ yeri alamamında igelecekte ticaretin ve rekabetin galip geleceğ öngörüsü ile ,serbest bölge faaliyetlerinin deiı nı ıburadan payı düş alacağinancı taşna eni maktayız.
Özet (Çeviri)
Free zones are special purposed applications, which are inside the national boundariesof a country but outside of the duty boundaries, and where government interference is atminimum and commercial and industrial services are being performed.In the world, we can meet the applications like free zones, in old Greek and Romecivilizations 2000 years ago . After first world war and following the 1929 economic crisis,as a solution, there had been a tendency to free zones. In the world, free zone applicatons indifferent terms were used, especially by the countries which adopt development strategy thatconsiders exporting.It is possible to say that also in Turkey , free zone applications go to until 19.century .In 1870, for the first time, we see the Sulina city where the Tuna river spills Karadeniz, hadbeen become a free harbour. There had been developed the legal arrangement whichadmitting of free zone applications by 06.06.1985 dated and 3218 numbered free zones law.In this treatise study, it was mentioned free zones historical evolution in Turkey andalso in the world, then their sorts and specialites, and useful-inconvenient aspects.Predominantly, it was commentated tax applications transformation after the 5084numbered law, and then was examined how much it could be removed the previous hitches.Althought , the free zone applications could not take place which they deservednowadays , in the future with the prudence about victory of commerce and competition, webelieve in that the free zones will get value that deserved.