Serbest bölge uygulamasının vergi açısından incelenmesi
Inspection of the free zone application in Turkey from the point of view of taxes
- Tez No: 72866
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TÜĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Gelişmiş ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde etkin bir uygulama alanı bulan serbest bölgeler, ihracatı artırmak ve kolaylaştırmak, yabancı sermaye yatırımı sağlamak, yeni ilişkiler kurulmasına aracı olmak, istihdamı artırmak ve teknoloji transferi sağlamak gibi amaçları gerçekleştirmeye yönelik olarak, ülkelerin ulusal egemenlik sınırları içinde bulunmakla birlikte, gümrük sınırları dışında kabul edilmektedir. Ülkede geçerli olan dış ticaret ile diğer mali ve iktisadi alanlara yönelik devlet düzenlemelerini tamamen veya kısmen ortadan kaldıran serbest bölgeler, hem gelişmiş, hem de gelişmekte olan ülkelerde yaygın bir uygulama alanı bulmuştur. Dünya'ya baktığımızda; Güneydoğu Asya'daki serbest bölgeler, en yüksek ve en uzun süreli etkiye sahip, en başardı uygulanan serbest bölgelerdir. Serbest bölgeler Taiwan, Singapur, Hong Kong, Güney Kore ve Çin'in ekonomik kalkınmasında en önemli faktör olmuştur. Serbest bölgelere olan eğilim daha sonra Kuzey Kore, Laos, Vietnam, Hindistan, Pakistan ve Sri lanka' ya sıçramış ve Asya endüstrileşme sürecine girmiştir. Serbest bölgelerde teşviklerin en önemlisi ve en yaygın olanı, devletin normalde alacağı olan vergi, resim ve harçların bir kısmını almaması halidir. Dünya çapında serbest bölge uygulamasının özü, tam veya kısmi vergisizlik esasına dayanır. Vergi muafiyeti 5 ila 20 yıl arasında değişmekte veya tam vergi muafiyeti bulunmaktadır. Bizde de uygulanan tam vergi muafiyetidir. Bu tez çalışmasında; serbest bölgede faaliyet gösteren kurumların, Türk Vergi Kanunları karşısındaki durumları ele alınarak incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The free zones which have found effective application area in the developed and specially developing countries are directed to realize purposes such as increasing and making easy export, providing the invest of foreign capital, being intermediary the establishing of new relations, increasing the employment and providing the transfer of techonology, Although the free zones occupy a place in the national borders of countries, they are considered outside the frontiers of the customs. In the free zones current foreign trade in that country and the goverment arrangements which are directed the other fiscal and economic fields have been abolished either fully or partly and they have a widespread field of application. While we look the world, the free zones in the South East Asia are of the highest, the longest periodical effect and they are the most successfull free zones. The free zones are the most important factor in the economic development of Taiwan, Singapur, Hong Kong, South Korea and China. Then the tendency for the free zones has spread of North Korea, Laos, Vietnam, Pakistan and Sri Lanka and has come in industrial period of Asia. The most important and widespread encouragements in the free zones are position not to be collected a part of taxes, duties and charges which have been normally collected by goverment. The basic of application of the free zone in the worldwide based on complete or partial without tax. Tax exemption changes between 5 and 10 years or there is a full tax exemption. It is also applied in our country. We tried to examine the instutions that show their activity in the free zones and their circumstances against Turkish Tax Law.