Allah-insan ilişkisi açısından ibadet fenomenolojisi
The worship phenomenology from the point of view God-human relation
  1. Tez No: 186514
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VAHDETTİN BAŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Jüri: Prof.Dr. Vahdettin BAŞCIProf.Dr. Mevlüt ÖZLERYrd.Doç.Dr. Tuncay İMAMOĞLUBu çalışmanın amacı,Felsefe ve din alanında Tanrı ve insan arasındaki ilişki çok kez farklı boyutlarlaele alınıp incelenmiştir. İnsan sahip olduğu varlık nitelikleri ile(akıl ve irade), ?üstünvarlık? olarak nitelendirilmiştir.İnsan, doğası gereği Tanrı ile irtibata geçme ihtiyacı duyar. İnsanın Tanrı ileilişkisini sağlayan yol, vahiy yoludur. Yani Tanrı ile insan arasında bir haberleşme bağıvardır. Bu haberleşme Tanrı'dan insana doğru olursa vahiy, insandan Tanrı'ya doğruolursa ibadet ve dua adını alır.İbadet, sadece Tanrı ile kurulan bir bağ değildir. İbadet iki yönlü bir kavramdır.Bir yönü ile Tanrısal alana temas edilirken diğer yönüyle insanın kendi hayatına yönverir. Çünkü ibadet hayatın tüm alanına girer. İbadette aslolan ise sadece onu şekilolarak yaşamak değil, ruh ve anlam bütünlüğünü sağlayarak yerine getirmektir. İbadetleyaratıcısıyla iletişim kuran insan, dünyevi platformda da ahlakiliği ve gerçek insaniliğiyakalar. Bu da ancak tüm ibadet ve ahlaki davranışların bir bütünlük içerisindeyaşanması ile olur.İnsan, samimi, içten, devamlı ve tüm güzel davranışlarla bütünlük arz edecekşekilde yerine getirdiği ibadetle, bir taraftan bireysel anlamda Tanrı ile kurduğuiletişimin mutluluğunu yaşarken diğer taraftan da toplum içinde ahlakiliğini vesosyalitesini yükseltecektir.
Özet (Çeviri)
Jury: Prof.Dr. Vahdettin BAŞCIProf.Dr. Mevlüt ÖZLERAssist. Prof.Dr. Tuncay İMAMOĞLUThe aim of the this study,In the philosophy and religion field, God, human, the relation between God andhuman are studied in different ways. The human has got mind and will. Because of thishe is called ?te superior being?. As for Creative God is ?Absolute Being.?The human feels a communication by his God. When the God wants to get intouch with human, he has this communication by revelation way. In other words,there isa contact wish between the God and human. If this communication is from God tohuman, it is revelation or if it is from human to God, it?s worship.The worship isn?t a communication with God.It is a fact that has got doublepole. The worship is effective on divine field, and then it?s effective in human?s light.Because the worship influences on the allworld light. To formal worship isn?t veryimportent. To worship by heartfelt and sinecerity is more widely accepted for God. Thehuman, contacs with his God by worship way, needs to realize morality and genuinehumanity in wordly plarform.If human worships byhiz all heartfelt and sincerity and behaves morality, he willfeel happiness of communication by his God and exalt his morality and sociality incommunity at the same time.