Kur'an-ı Kerimde suya dair ayetlerin hidrografya bilimi açısından
Evaluation of water-related verses in the Qur'an in terms of hydrography
  1. Tez No: 950815
  2. Yazar: MEHMET KURTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, Kur'an-ı Kerim'de yer alan suya dair ayetleri hidrografya biliminin temel kavramları çerçevesinde analiz ederek, bu ayetlerin modern coğrafi bilgiyle nasıl bir bakış açısı sunduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Suyun fiziki, ekolojik ve sosyo-kültürel boyutları Kur'an'daki ifadelerle değerlendirilmiş; su döngüsü, yeraltı suları, akarsular, göller, denizler ve dalga hareketleri gibi temel hidrografik unsurlar bilimsel yöntemlerle ele alınmıştır. Tezde, Kur'an'ın çevre bilinci, doğal kaynak yönetimi ve sürdürülebilirlik gibi çağdaş meseleler karşısında sunduğu mesajlar vurgulanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş; metin analizi, literatür taraması ve karşılaştırmalı yorum teknikleri kullanılmıştır. Tantavi Cevheri, El-Neggar, Bucaille ve Bediüzzaman Said Nursî gibi isimlerin bilimsel tefsir yaklaşımları esas alınarak Kur'an ayetlerinin bilimle çelişmediği, aksine bilimsel gelişmeleri destekleyen ve yönlendiren bir mahiyet arz ettiği ortaya konmuştur. Sonuç olarak, Kur'an'ın hidrografik süreçlere dair içerdiği bilgilerin günümüz coğrafya bilimiyle uyumlu olduğu, bu yönüyle Kur'an'ın evrensel ve zamanlar üstü bir rehber olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the verses in the Quran regarding water within the framework of the basic principles of hydrography science and tries to provide a perspective on these verses with modern ministry knowledge. The physics of water, ecological and socio-cultural dimensions are evaluated with the expressions in the Quran; basic hydrographic elements such as water problems, project waters, rivers, lakes, seas and wave movements are formally addressed. The thesis emphasizes the messages presented by the Quran in the face of contemporary issues such as environmental awareness, natural resource management and sustainability. A qualitative research approach was adopted, utilizing textual analysis, literature review, and comparative interpretation techniques. Drawing on the scientific exegeses of scholars such as Tantawi Jawhari, El-Naggar, Bucaille, and Bediuzzaman Said Nursi, the study demonstrates that the Qur'anic verses do not contradict science; rather, they align with and often foreshadow modern scientific discoveries. The findings indicate that the Qur'an presents a coherent and timeless perspective on hydrographic processes, underscoring its role as a universal guide.