Reşad Ekrem Koçu' nun tarihi romanları
Historical novels of Reşad Ekrem Koçu
- Tez No: 186555
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH ŞENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
REŞAD EKREM KOÇU'NUNTARİHÃ ROMANLARIJale GÜLGENTürk Dili ve Edebiyatı Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüOcak 2006Danışman: Yrd. Doç. Dr. Abdullah ŞENGÜLBu çalışmada iyi bir tarihçi olan Reşad Ekrem Koçu'nun aynı zamanda iyi biredebiyatçı olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Bu maksatla yazarın, tarihû romanları vehikâyeleri çeşitli cepheleriyle incelenmiş, tarihû anlatı tarzındaki eserleri tanıtılmıştır.Reşad Ekrem Koçu, tarih konularını edebû eserler vasıtasıyla Türk okuyucusunasevdirmeye çalışır. Tarihi zevkli ve kolay okunur kılmak maksadıyla romanı bir araç olarakkullanan yazar, romanın sanatsal yönünü ikinci plâna atmış olsa da, eserlerini birçok yönüylebaşarılı kabul edebiliriz. Romanlarının çekici yönü, ele aldığı dönemin sosyal hayat tarzıbakımından da anlatılmaya çalışılmasıdır.Reşad Ekrem Koçu, roman yazarken genellikle ilginç konuları tercih eder. Onun içingünlük hayatın ayrıntılarına girmek önem taşır. Onun en güçlü yanı da Osmanlı tarihiyle ilgilikaynakları büyük bir dikkatle araştırıp, bunların içinden çeşitli türde ilginç olayları, tuhafhikâyeleri, günlük hayata dair inanılması güç alışkanlıkları ve ayrıntıları bulup çıkarmasıdır.Bu noktada tarihçiliği kadar yazarlığı da önem kazanır. Tarihin tozlu sayfaları arasınagizlenmiş olağanüstü ayrıntıları yakalayan dikkat ve titizliğiyle birçok başarılı eser vücudagetirmiştir.İncelediğimiz eserlerden hareketle, Reşad Ekrem Koçu'nun akıcı anlatımıyla, tarihinçeşitli devirlerinin günlük hayatına ait ilginç ayrıntıları sunuş tarzıyla, iyi bir tarihçi olduğukadar iyi bir ?edip? olduğunu da söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTHISTORICAL NOVELS OF REŞAD EKREM KOÇUJale GÜLGENDepartment of Turkish Language and LiteratureAfyon Kocatepe University, The Institute of Social SciencesJanuary 2006Advisor: Asist. Prof. Abdullah ŞENGÜLABSTRACTIn this study, it is desired to show Reşat Ekrem Koçu, who is a good historian, as agood litteratuer at the same time. For this purpose, the writer?s historical novels and storiesare studied from different sides and his masterpieces having historical narration areintroduced.Reşat Ekrem Koçu tries to cause the Turkish readers to like history through literaryworks. Although the writer using novels in order to make history amusing and easy to readhas the artistic aspects of novel been of secondary importance, we can assume his works assuccessful. Trying to describe the social life of the period taking place in the novels is theappealing side of his novels.Reşat Ekrem Koçu often prefers interesting topics in his novels. To him, revealing thedetails of the life is very important. His most influentiel feature is to search the sources aboutOttoman History with a great attention, to find different kinds of interesting events, unusualstories, unbeliveable habits and details in life from those resources. At that point, as much ashis historiography, his skill in writing gains importance. He created many successfulmasterpieces with his attention and meticulousness in detecting extraordinary details buried inhistory books.According to the works we have examined, it is possible to say that as well as being agood historian, Reşat Ekrem Koçu is a good author with his fluent exposition and presentationof the details in the social life of the different periods of history.