Yaşam tarzlarının satın alma karar süreci üzerindeki rolüne ilişkin bir araştırma
The roles of lifestyles on decision process of purchasing
- Tez No: 186568
- Danışmanlar: PROF.DR. AYSEL ERCİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ABSTRACTMASTER THESISTHE ROLES OF LIFESTYLES ON DECISION PROCESS OF PURCHASINGPolat CANSupervisor : Prof. Dr. Aysel ERC Ş2006, Page: 95Jury : Prof. Dr. Aysel ERC Ş: Assoc. Prof. Dr. Hüseyin ÖZER: Assist. Prof. Dr. Sevtap ÜNALThe purposes of the companies have met the customer's needs and desires andcontinue their existence in the market in the today world that the consumers are king. Itcould be possible by knowing consumer's purchasing process and knowing factors thataffect this process. Lifestyles which are the one of the personal factors has an effect onthe decision are groups forming by individuals has a similar attitudes, interest, opinions,purchasing purposes and expectations. It's seen that individuals have differentpurchasing behaviour while they have grown up in same culture, at the same age or inthe job. The reason of this is the different lifestyles that effected by internal or externalfactors like their values, experiences, emotions, personalities, and social classes.The information about purchasing process and lifestyles are given in the theoricsection of the thesis. By this theoric view, a questionaire is conducted among theconsumers who live in Erzurum. Primarily, the lifestyles groups of the participates havebeen determined and than the effects of these groups on the purchasing process havebeen examined. According to the results of questionaire, lifestyles have effects onappearing of the need, determining and evaluating alternatives, decision of purchasingand the attitudes and behaviours after purchasing.
Özet (Çeviri)
ÖZETYÜKSEK L SANS TEZYAŞAM TARZLARININ SATIN ALMA KARAR SÜREC ÜZER NDEKROLÜNE L ŞK N B R ARAŞTIRMAPolat CANDanışman : Prof. Dr. Aysel ERC Ş2006, Sayfa: 95Jüri : Prof. Dr. Aysel ERC Ş: Doç. Dr. Hüseyin ÖZER: Y. Doç. Dr. Sevtap ÜNALTüketicilerin kral olduğu günümüzde firmaların amacı, ihtiyaç ve isteklerikarşılamak ve pazarda sürekli kalmaktır. Bu süreklilik ise tüketici satın alma kararsürecini ve bu sürece etki eden faktörlerin bilinmesi ile mümkün olmaktadır. Kararaetkili olan kişisel faktörlerden birisi olan yaşam tarzları; faaliyetleri, ilgileri, fikirleri,satın alma amaç ve istekleri benzer olan bireylerin oluşturduğu gruplardır. Aynıkültürde büyümüş, aynı yaş ve aynı mesleğe sahip bireylerin satın alma davranışlarınınfarklı olduğu görülmektedir. Bunun sebebi bireylerin sahip oldukları değerleri,geçmişteki deneyimleri, duyguları, kişilikleri ve sosyal sınıfları gibi içsel ve dışsalçeşitli faktörlerden etkilenen yaşam tarzlarının farklı oluşudur.Bu tez çalışmasının teorik bölümünde satın alma karar süreci ve yaşam tarzlarıhakkındaki bilgilere değinilmiştir. Bu teorik çerçeveden hareketle Erzurum?dayaşamlarını sürdürmekte olan tüketiciler arasında bir anket çalışması yapılmıştır. Öncecevaplayıcıların yaşam tarzı grupları tespit edilmiş ve daha sonra bu grupların satınalma karar sürecine üzerideki rolü incelenmiştir. Anket sonuçlarına göre yaşamtarzlarının ihtiyacın ortaya çıkması, alternatiflerin belirlenmesi, alternatiflerindeğerlendirilmesi, satın alım kararı ve satın alım sonrası tutum ve davranışlarla ilişkiliolduğu ortaya çıkmıştır.