Neccar-zade Mustafa Rıza'nın hayatı, eserleri ve tasavvufi görüşleri
Neccar-zade Mustafa Rıza's life, works and sufist sight
  1. Tez No: 186571
  2. Yazar: ÖMER BOZKIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Biography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
IIIÖZETYÜKSEK L SANS TEZNECCÂR-ZÂDE MUSTAFA RIZÂ'NINHAYATI, ESERLER VE TASAVVUF GÖRÜŞLERÖmer BOZKIRDanışman: Yrd. Doç. Dr. Cengiz GÜNDOĞDU2006-SAYFA: VII+69Jüri: Yrd. Doç. Dr. Cengiz GÜNDOĞDUProf. Dr. Osman TÜRERDoç. Dr. Mustafa AĞIRMANBu çalışmada XVIII. yy. Osmanlı toplumunun tasavvufi düşünce sisteminde vetasavvuf edebiyatında önemli bir yere sahip olan Mustafa Rızâ'nın (1679-1746) hayatı,eserleri ve tasavvuf anlayışı kendi eserleri ve ilgili kaynaklardan faydalanılarakhazırlanmıştır.Bu çalışmada Mustafa Rızâ'nın dini ve tasavvufû düşüncesi telif ettiği kendieseri olan Divan'ından faydalanılarak değerlendirilmiştir. 4 bölüm ve 732 şiirden oluşanDivan'ı tasavvufi ve dini konuları içermektedir.Döneminde Nakşibendiyye-Müceddidiyye geleneğinin temsilcisiliğini yapanMustafa Rızâ aynı zamanda Mesnevû geleneğine de sahip olup, mesnevihânlık dayapmıştır. Kurmuş olduğu Neccâriyye Tekkesi hem kendi döneminde hem dekendisinden sonra Celvetû ve Nakşibendû geleneğini devam ettirmiştir.
Özet (Çeviri)
IVABSTRACTMASTER THESISNECCÂR-ZÂDE MUSTAFA RIZÂ?S LIFE, WORKS AND SUFISTSIGHTÖmer BOZKIRSupervisor: Yrd. Doç. Dr. Cengiz GÜNDOĞDU2006-PAGE: VII+69Jury: Yrd. Doç. Dr. Cengiz GÜNDOĞDUProf. Dr. Osman TÜRERDoç. Dr. Mustafa AĞIRMANIn this study, the life, works and sufist sight of Mustafa Rıza (1679-1746),important person in Sufism thought and Sufist literature of the society of Ottoman inXVIII. century have been studied benefiting from his works and interested works.In this study his religious and sufist thought has been dealt with in accordancewith his ?Divan?, written by himself.Mustafa Rızâ was a representative of Naqshbandiyyah- Mujaddidiyyah in hisperiod, at the same time he has tradition of Mesnevi and was a Mesnevihan. His worknamed ?D VAN? which consist of 4 chapter and 732 poems contained religious andsufist subjects. Tekke of Neccâriye which he established also in his period and also afterhim has continued Celveti and Naqshbandiyyah tradition.