Eğitimde bilgi teknolojilerinden yararlanma düzeyi ve bir uygulama
Level of benefitfrom information technologies in education and an application
- Tez No: 186590
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞULE ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZETYÜKSEK LİSANS TEZİEĞİTİMDE BİLGİ TEKNOLOJİLERİNDEN YARARLANMA DÜZEYİVE BİR UYGLULAMAİkram DAŞTANDanışman:Prof. Dr. Şule ÖZKAN2006, SAYFA:101Jüri: Prof. Dr. Şule ÖZKANâ¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦.â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦.Bu çalışmada eğitimde bilgi teknolojilerinden yararlanma düzeyiincelenmeye çalışılmış, bu çalışma kapsamında Atatürk Üniversitesi Fen bilimlerive Sosyal Bilimler öğrencilerinden 349 öğrenciye anket uygulanmış ve sonuçlarSPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde konuyla ilgili temelkavramlar ortaya konularak Türkiye ve Dünyada bilgi teknolojilerinin durumu vebilgi teknolojilerinin eğitim dışında diğer sektörlerle olan ilişkileri ortayakonulmuştur.İkinci bölümde eğitimde bilgi teknolojileri konusu ele alınarak, eğitimdekullanılan teknolojiler, uzaktan eğitim ve eğitimde kullanılabilecek olan diğerteknolojiler izah edilmiştir.Üçüncü bölümde ise araştırmayla ilgili olarak yapılan anket çalışmasınındeğerlendirilmesi yapılarak sonuçlar analiz edildi ve bu çıkan sonuçlardoğrultusunda gerekli önerilerde bulunuldu.Sonuç olarak eğitimde bilgi teknolojilerin kullanımının yaygınlaştırılmasıgerektiği ve eğiticilerin yeni bilgi teknolojileri konusunda hizmet içi eğitimalmaları gerekliliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
VIIIABSTRACTMASTER THESISLEVEL OF BENEFIT FROM INFORMATION TECHNOLOGIES INEDUCATION AND AN APPLICATIONİkram DAŞTANSupervisor: Prof. Dr. Şule ÖZKAN2006, Page:101Jury: Prof. Dr. Şule ÖZKANâ¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦..â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦..This study aims at examining the level of benefit from information technologiesin education. In this context, the data compiled from a questionnaire applied to the 349graduate students of the Institutes of Natural and Social Sciences at Atatürk Universityare analyzed by using SPSS program.The study consists of three chapters. The first chapter gives basic conceptsregarding the subject, situation of information technologies both in Turkey and the inWorld, and the relationship between information technologies and the sectors other thaneducation.Information technologies and the others to be used in education are explained inthe second chapter while the empirical findings obtained at the end of the applicationare evaluated and some suggestion are made in the last chapter.As a result, it is determined that information technologies in education mustcommonly be used and that instructors must go into in-service training on the subject ofinformation technologies.