Hazreti Peygambere yapılan büyüler ve yahudilerde büycülük
The spells casted to the Prophet Muhammed and sorcery in the jewishes
- Tez No: 186594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AĞIRMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada Hazreti Peygamber'e yapılan büyü incelenmiştir. Öncelikle büyükavramı açıklanmış, daha sonra büyüyle alakalı terimler irdelenmiştir.Tarih boyunca insanların bilimsel bir bilgi gibi kullandıkları büyünün tarihi seyridile getirilmiştir.Semavi dinlerde özellikle Yahudilikte büyünün işlevi irdelenmiştir. Büyücü birgrup olarak adlandırılan Yahudi Kabalaistler anlatılmıştır.Kendisi de bir büyücü ve Yahudi olan Lebid b. Asam'ın Hazreti Peygambereyaptığı büyü değişik kaynaklar vasıtasıyla ele alınmıştır. Ayrıca Hazreti Peygambereyapılan büyünün nevi' üzerinde de durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the spell which had been to put on The Prophet Muhammed hadbeen examined. First, spell concept had been explained, afterwards the terms whichinterested in spell had been scrutinized.According to historys length, spells? history which human used like a scientificknowledge had been caused to be talked about.Spell function had been examined in the heavenly religions particulary inJudaizm. The Jewish cabalaist group which named as a socerer had been described.The spell which had been casted to the Prophet Muhammed by Lebid b. Asamwho was a Jewish and sorcerer had been explained.Seperately the kind of the spell which casted to the Prophet Muhammed had beenstudied.