Zekeriya Tamir'in hayatı, sanatı ve eserleri
The life, his art and works of Zakaria Tamer
  1. Tez No: 446773
  2. Yazar: AYA ZAMZAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN DOĞRAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Zekeriya Tamir dünya edebiyatında önemli bir isimdir. Bu nedenle onun hakkında bu eseri hazırladım. Tezde Zekeriya Tamir?in hayatını, sanatını ve eserlerini incelemeye çalıştım. Bu araştırmanın büyük bir kısmı Ortadoğu?yu yansıtır. Ayrıca Tamir?in siyasi görüşlerine, özgürlük ve vatandaşlık hakkındaki fikirlerine yer vermeye çalıştım. Diğer yandan gurbet, sosyal eşitsizlik, düşünce çatışması ve folklor gibi sosyal konulardaki fikirlerini de sergiledim. Yazar eserlerinde toplumda karşılaşabileceğimiz anne, sevgili, eş ve hayat kadını gibi farklı karakterleri de anlatmıştır. Ayrıca toplumda baskın gücü temsil eden babalık kavramı, polis, asker ve din adamlarını yansıtmasının yanında tarihî karakter, aydın karakteri ve halk karakterlerini de ele almıştır.
Özet (Çeviri)
I talk about, Zakaria Tamer in this research, one of the famous names in world literature, his life, art and words to a large extent, it is about the Middle East.The research has many points which I discuss, they are: Zakaria?s political and national views, and freedom. Social matters like; home sick, social inequality, contrast ideas and folklore. Characters he met in his society; the women: as a mother, a beloved one, a waif and a whore. Domainate characters like; the father?s anthority, police, military and clergymen. Historical and educated charakters and ordinary people.