Tüketici davranış ve tercihlerinin analizi: Erzurum için bir uygulama
Analysis of consumer behaviour and preferences: An application for Erzurum
- Tez No: 186608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZETYÜKSEK L SANS TEZTÜKET C DAVRANIŞ VE TERC HLER N N ANAL Z :ERZURUM Ç N B R UYGULAMAFuat LEBEDanışman: Doç. Dr. Hüseyin ÖZER2006, SAYFA: 161Jüri: Doç. Dr. Hüseyin ÖZERProf. Dr. Muammer YAYLALIYard. Doç. Dr. Şükrü YAPRAKLIBu çalışmada, Erzurum'da tüketici davranışlarını etkileyen kişisel faktörler ilemarkete ve ürüne ilişkin bazı özellikler arasındaki ilişki ve market tercihi ile kişisel,markete ve ürüne ilişkin özellikler arasındaki ilişki ki-kare testine ve bazı ilişkiölçülerine göre istatistiki olarak incelenmiştir.Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. lk bölümde öncelikle tüketici kavramı,önemi ve tüketici tercihleri ve nitelikleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca, tüketicidavranışının tanımı, yapısı ve etkileyen faktörler teorik olarak incelenmiş ve bir literatürözetine yer verilmiştir.Araştırmanın metodolojisinin sunulduğu ikinci bölümde araştırmanın önemi,amacı ve kapsamı üzerinde durulmuş, anketin hazırlanması ve uygulanmasıaşamalarında yapılanlar anlatılmış, kullanılan veri setinin işlenmesi ve çözümlenmesi veilişki ölçüleri sunulmuştur.Üçüncü bölümde, uygulama sonunda elde edilen bazı temel bulgularayrıntılarıyla analiz edilmiştir. Ayrıca, incelenen örneklemin özellikleri ortayakonulduktan sonra tüketici davranış ve tercihlerini etkileyen faktörler arasındaki ilişkilerincelenmiştir.Sonuç olarak, Kasım-Aralık 2004 dönemini kapsayan iki aylık süre içerisindeErzurum il merkezindeki 500 market müşterisine uygulanan anketlerden derlenen verisetinin analiz edilmesi sonucunda elde edilen ampirik bulgular, bazı faktörler arasındaistatistiki bakımdan anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESISANALYSIS OF CONSUMER BEHAVIOR AND PREFERENCES:AN APPLICATION FOR ERZURUMFuat LEBESupervisor: Assoc. Prof. Dr. Hüseyin ÖZER2006, PAGE: 161Jury: Assoc. Prof. Dr. Hüseyin ÖZERProf. Dr. Muammer YAYLALIAssist. Prof. Dr. Şükrü YAPRAKLIThe relationship between individual factors influencing consumer behavior andsome characterictics of stores and products as well as the relationship between storepreference of consumers and individual factors and some characterictics of stores andproducts in Erzurum are statistically examined by using chi-square test and somerelation measures in this study.The study consists mainly of three chapters. The first chapter is denoted to thetheoretical framework regarding the concept and importance of consumer, consumerprefernces, definition and structure of consumer behavior and factors influencing themas well as a literature review.The research methodology is given in the second chapter. The importance,objective, scope and data set of the study, preparation and application of thequestionnaire, population and sample, the technique to analyze the data set and therelation measures used are presented in this chapter.Some basic findings obtained at the end of the application are analyzed in detailin the last chapter of the study. After giving sampling chracteristics, the relationshipamong the factors influencing consumer behavior and preference are examined.As a result, the empirical findings obtained by analyzing the data set compiledfrom the questionnaire applied to 500 consumers in the center of the city of Erzurumover the two-month period of November-December 2004 show that there is astatistically significant relationship between some factors under consideration.