Türk öğrencilerinin İngilizce kelimeleri öğrenmelerinde anlamsal-anahtar sözcük yöntemi
Semantico-keyword method for English vocabulary learning of Turkish students
- Tez No: 186616
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMALETTİN YİĞİTLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
â¬ZETDOKTORA TEZİTâRK â¬ĞRENCİLERİN İNGİLİZCE KELİMELERİ â¬ĞRENMELERİNDEANLAMSAL-ANAHTAR Sâ¬ZCâK Yâ¬NTEMİBuğra ZENGİNDanışman : Prof.Dr. Kemalettin YİĞİTER2006, Sayfa: 292+XVJâ¬ri: Prof.Dr. Kemalettin YİĞİTERDoÆ.Dr. Nalân Bâ¦Yâ¦KKANTARCIOĞLUY.DoÆ.Dr. Suna AKALINY.DoÆ.Dr. M..Zeki ILGARY.DoÆ.Dr. M.Yavuz KONCABu â¬alışmada, birinci dili TÆrkâ¬e olan âğrencilerin İngilizce iâ¬erik sâzcÆkleriyle ilgilisorunlarının â¬âzÆmÆnde anlamsal-anahtar sâzcÆk yânteminin etkisi araştırılmıştır. Kontrolgruplarında geleneksel yântemlerle âğretim yapılırken, deney gruplarında anlamsal-anahtar sâzcÆkyânteminin geleneksel yântemlerle bÆtÆnleştirilmesi denenmiştir. Sâz konusu geleneksel yântemler,sâzcÆk listeleriyle yapılan sâzlÆ/yazılı tekrarlar, sâzcÆklerin cÆmle iâ¬inde kullanılması ve anlamsalâzelliklerine gâre dÆzenlenmesi ile ilgili uygulamalardır. Denenen yântem ise anlamsal yântemlerleanahtar sâzcÆk yânteminin birleşimi olan anlamsal-anahtar sâzcÆk yântemidir. İlk yıldakideneylerde ân-test-ertelemeli son-test aralığı bir haftalık bir sÆreyi kapsamaktayken, ikinci yıl busÆre bir ay olarak belirlenmiştir. Araştırmadaki â¬alışma grupları, Erzurum merkezindeki beşilkâğretim okulunun altıncı ve yedinci sınıfları, dârt lisenin hazırlık ve birinci sınıfları ile AtatÆrkËniversitesi Kazım Karabekir Eğitim FakÆltesi âğrencileridir. Her sınıfın âğretim uygulaması osınıfın İngilizce âğretmeni tarafından yÆrÆtÆlmÆştÆr.â°ğretilmesi hedeflenen sâzcÆkler, her bir sınıfın ders kitabından ihtiya⬠ânceliklerine gâreseâ¬ilen ellişer sâzcÆkten oluşturulmuştur. TÆrkâ¬e anlam karşılıkları temel anlamla sınırlı tutulmuştur.Å alışma listesinin, ân testin ve ertelemeli son testin her birindeki sâzcÆk dizilişi birbirinden farklıdır.Sonuâ¬lar T-test ve ANOVA ile analiz edilmiş, kontrol ve deney grupları arasında yapılankarşılaştırmaların değerlendirilmesi sonucunda anlamsal-anahtar sâzcÆk yânteminin sağladığıkatkının anlamlı farklılıklar sergilediği bulunmuştur. Ayrıca konuyla ilgili literatÆrÆn incelenmesisonucunda yântemin kuramsal bir temele dayandığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPh.D. THESISSEMANTICO-KEYWORD METHOD FOR ENGLISH VOCABULARYLEARNING OF TURKISH STUDENTSBuğra ZENGİNSupervisor : Prof.Dr. Kemalettin YİĞİTER2006, Page: 292+XVJury: Prof.Dr. Kemalettin YİĞİTERAssoc. Prof. Dr. Nalân BÆYÆKKANTARCIOĞLUAssist.Prof.Dr. Suna AKALINAssist.Prof.Dr. M.Zeki ILGARAssist.Prof.Dr. M.Yavuz GONCAThis study aimed to investigate the effect of the semantico-keyword method on theproblems related to Turkish (L1) speakers? learning the content vocabulary of English as a foreignlanguage. While the experimental groups had semantico-keyword method integrated into theirinstruction, the control groups received a traditional instruction, which included the practices relatedto oral/written rehearsals with word lists, use of words in sentences and arranging words based onsemantic features. The experimented method was the combination of the keyword method and thesemantic methods. During the initial experiments, the pretest-delayed posttest interval was one weekwheras it was four-week period between the tests in the following year. The participants were the 6thand 7th graders of the five primary schools, the preparatory and first year students of the four highschools and the students of Atatâ¢rk University Kazım Karabekir Faculty of Education, all of whichwere located in the city of Erzurum. Each class was taught by their own teachers.The target words were selected from the textbooks of each class to form 50-word lists. Thesequence of the words were different in practice lists, pretests and delayed posttests. Anova and t-tests were conducted to analyze the results and the comparative evaluation of the results revealedthat the integration of the semantico-keyword method led to significant differences between thegroups. Besides, the literature review showed that the method has a theoretical basis.