Türkiye'nin milletler Cemiyetine girişi ve türk basınındaki yansımaları (1930-1932)
The entrance of Turkey to League of Nations and reflections in the Turkish media
- Tez No: 186696
- Danışmanlar: PROF.DR. MESUT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
iÖZETBirinci Dünya Harbi'nin sonunda yapılan mütarekelerle başlayan tezimizinilk bölümünde savaş sonrası barış arayışlarına yer verdik. Söz konusu arayışlarınsonucunda da ortaya çıkan Milletler Cemiyeti teşkilatı fikrinin tarihi gelişim süreciniinceledik. Milletler Cemiyeti fikrinin ortaya çıktığı Paris Barış Konferansı ve bununsonunda yapılan barış antlaşmalarına değindik. Bölümün son kısmında da MilletlerCemiyetinin kuruluşundan ve misakından söz ettik.Milletler Cemiyeti ve Türkiye başlığını taşıyan ikinci bölüm, Türkiye'ninMilletler Cemiyeti üyeliği öncesinde katıldığı Silahsızlanma Konferansıylabaşlamaktadır. Adı geçen konferansta Türkiye ve dünyada söz sahibi ülkelerinsilahsızlanmayla ilgili görüşlerine yer vermeye çalıştık. Bölümün devamındaMilletler Cemiyetinin Türkiye'ye yönelik uygulamalarına değindik. Söz konusuuygulamalar; Musul sorunu, nüfus mübadelesi, Bozkurt-Lotus davası ve Sancaksorunudur.Tezimizin son bölümünde, Türkiye'nin Milletler Cemiyetine girişini ve bununTürk basınındaki yansımalarını inceledik. Bu bölümde Atatürk ve Türk MilletininMilletler Cemiyetine bakışını yansıtmaya çalıştık. Türkiye'nin Milletler Cemiyetinedavet ediliş sürecini basında çıkan haberler ışığı altında vermeye çalıştık. Davetsonrası Türkiye'nin cevabı ve Milletler Cemiyetine girişine yer verdik. Son olarakTürkiye'nin Milletler Cemiyetine girişinin Türk basınında yer alan dış basındakiyansımalarına değindik.
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTIn the first chapter of our thesis, which begins with the armistice at the end ofthe World War I, the peace pursuits after the war are given. We examined thehistorical progress of the idea of League of Nations organization emerged as a resultof mentioned pursuits. Then we mentioned Paris Peace Conference at which the ideaof League of Nations was emerged end the peace treaties at the end of it. In the lastpart of the chapter, the foundation and agreement of League of Nations areexamined.The second second chapter, entitled League of Nations and Turkey, beginswith the Disarmament Conference Turkey particapated before its League of Nationsmembership. In this part, Turkey?s and other influential nations opinions views onthe disarmament are given. Later on, we mentioned the applications of League ofNations directed to Turkey. This applications are about Mosul problem, exchange ofpopulation, Bozkurt-Lotus conflict and Flag problem.In the last part of our thesis, we examined the entrance of Turkey to theLeague of Nations and its reflections in the Turkish media. In this chapter, Atatürk?sand Turkish people?s views on League of Nations are explained. Invitation process ofTurkey to the League of Nations is given in deference to the news in the media.Turkey?s response to the invitation and its entrance in the League of Nations are alsomentioned. Lastly, the reflections of the entrance of Turkey in the League of Nationsin Turkish media which were extracted from the reflections in foreing media aregiven.