II. Dünya Savaşı ve Yunus Nadi.
The second World War and Yunus Nadi.
  1. Tez No: 186697
  2. Yazar: FATMA İÇÖZ
  3. Danışmanlar: DR. LEYLA KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZETI.Dünya Savaşı Sonunda imzalanan antlaşmalar II. Dünya savaşını tetikledi.I.Dünya Savaşı sonunda imzalanan antlaşmalardan en çok rahatsız olan devlet Almanyaoldu. Versay Antlaşma'sının getirdiği ağır koşullar Almanya'yı bunalıma sürükledi.1929 Dünya ekonomik bunalımı da Alman ekonomisini etkiledi. Bu durum NaziPartisinin iktidara gelmesine sebeb oldu. Hitler'in politikasında Versay ve St. Germainantlaşmasının kaldırılması, bir millet, bir devlet ilkesini gerçekleştirmesi, hayat sahasıyani Almanlar'ın yaşamadığı birçok memleketi de kendi sınırları içinde katmak vardı.Hitler bu politikayı gerçekleştirmek için harekete geçti. Almanya'nın Versay'dankurtulma çabalarına karşın İngiltere ve Fransa'nın tepkisiz kalması İtalya'yı cesaretlen-dirdi. İtalya Habeşistan'a saldırdı. Habeşistan'ı ele geçiren İtalya Almanya'ya yakınlaş-tı. Roma- Berlin Mihveri kuruldu.Uzakdoğuda da I. Dünya Savaşından sonra en güçlü devlet Japonya oldu. Japon-ya'nın en önemli sorunu artan nüfusuna göç alanı bulmaktı. Bu sorununu gidermek içinyayılmacı bir politika izlediği gibi Almanya ile birlikte SSCB'ne karşı birleştiler.Antikomiter Paktını imzaladılar. İtalya'nın bu pakta katılmasıylada Mihver grubu ortayaçıktı. Bundan sonra Almanya ?Hayat Sahası? politikasını gerçekleştirmeye yöneldi.Polonya'ya savaş açmasıyla II.Dünya Savaşı çıktı.II.Dünya Savaşı çıktığında Türkiye tarafsızlığını ilan etti. Savaş boyunca da ta-rafsız kalmaya özen gösterdi. Sovyet Rusya'nın Almanya ile saldırmazlık paktınıimzalaması bütün dünyayı olduğu gibi Türkiye'yi de şaşırttı. Buna rağmen TürkiyeSovyet Rusya ile ilişkileri bozmamaya çalıştı. Savaş boyunca ülkede her türlü tedbiri al-dı. Seferberlik ilan edildi. Savunma önlemleri arttırıldı.Yunus Nadi II. Savaşı gelişmelerini, II. Dünya Savaşının çıkışından 1943 yılınakadar olan dönemi kendi yorumlarıyla, Hükümetin basın üzerindeki denetimine dikkatederek okuyucularına aktarmaya çalışır.IVV
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe treaties which were signed at the end of the first world war triggered thesecond world war. Germany was the country which felt unease the most because ofthese treaties. The heavy conditions which were caused by the Treaty of versallerdepressed Germany.The World economic crisis in 1929 also affected the economy ofGermany. This situation caused that the Nazi party were in power. In policy of Hitler,there were the abolition of Versailles and St. Germain Treatier, having a specialprinciple of state, an area of living joining a lot of countries in which there were noGermans to its frontiers. Hitler started the operations to come true. Against the efforts ofGermany about getting rid of the Versailles. England and France had no reaction and itencouraged İtaly. It made an attack to Habeşistan. Italy which conguered Habeşistanappcoached Germany. The axis of Rome and Berlin was founded.Japan was the strongest country in Far East after the first World war. The mostimportant problem of Japan was to find an area of immiaration for increasinapopulation.To settle this problem it followed a policy of extension and joined Germany againstSSCB. They made an aggrement. Then Italy joined this group and Germany tended tocome true the policy of living area. The second world war broke out as a result ofPollond attack.By the time second world war broke out Turkey declared that it was impartial. Ittook care to be impartial during the war, as well. Signing the Pact of Nonaggressionbetween Russia and Germany shocked Turkey and also in all over the world. ThoughTurkey tried not to spoil the relations with Russia. It book several precautions in thecountry during the war. The state of emergency was declored. Defensing precautionswere increased.VYunus Nadi tries to inform the second war improvements, his own commendsabout the period from the second world war to 1943 taking care the censor of thegovernment on publication.VIVII