İslam hukunda borçlusu ve alacaklısı bakımından nafaka mükellefiyeti
In islam law alimony obligation in respect of creditor and debtor
- Tez No: 186717
- Danışmanlar: PROF.DR. SELAHATTİN KIYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
110Özetİslam hukuku içerisinde nafaka yükümlülüğü taraflararasındaki hukuki münasebet esasına göre düzenlenmiştir. İnsanhayatının devamı için gerekli olan iaşe, giyim, mesken vb. gibikonularda giderlerin ifadelendirilmiş hali olan nafaka, eşlerarasındaki birlik ve beraberliğin devamında ve aile topluluğununhuzur ve mutluluğunda çok önemlidir.İslam hukuku evlilik nafakasının tek borçlusu olarak kocayımükellef kılarken, günümüz hukuku (Türk Medeni Kanunu) kadınerkek eşitliği bağlamında kadını da evin geçimine ortak etmiştir.İslam hukukunda kadının evlilik nafakasını hak etmesi içingeçerli bir nikâha sahip olması yeterlidir. Evlilik nafakasının sonaermesi de boşanmayladır.İslam hukukundaki diğer bir nafaka çeşidi de hısımlıknafakasıdır. Hısımlık nafakası müşterek bir asılda birleşen ve civarhısımlar arasında mevzubahistir. Bunlar; anne-baba, kardeşler,kaçıncı kuşaktan olursa olsun dede-nine, amca, dayı, teyze, halave bunların çocuklarıdır.Hısımlık nafakası hısımlar arasında zengin olan akrabanınfakir olan akrabaya vermiş olduğu karşılıksız yardımdır. Hısımlıknafakası herhangi bir şeyin bedeli olmayıp, ihtiyaç ve zarurethalinde verileceğinden muhtaç durumda olmayan akraba nafakaisteme hakkı olamaz. Bu sebeple hısımlık nafakası ihtiyaç vezarurete binaen alacaklısına verilir.
Özet (Çeviri)
109In Islam Law Alimony Obligation In Respect Of Creditor andDebtorSummaryIn Islam law, livelihood obligation is ordered to the relationbetween the sides. Feeding, clothing, residence is necessary forthe continuation of human life. Livelihood is import for t hecontinuation of human life and the continuation of unity betweenwife and husband and presence and happiness in family.In Islam law, husband is the only debtor of marriagelivelihood, but in Turkish civil Law, wife is the partner of livelihoodbecause of equality of woman and man.If a woman has a marriage, she has a right to havelivelihood. If she divorces, she can?t get livelihood.In Islam law, the other kind of livelihood is the kith and kinlivelihood. It is theme between kith and kin who have a commonorigin. They are mother, father, sister, brothers, grandmother,grandfather, uncle, aunt, and their children.Kinship alimony is an unrequited support that the richrelative gives to the poor one. Kinship alimony is not equivalent ofanything, because it is given in situation of absolute necessity andnecessity, so the relative who is not needy hasn?t the right ofdesire .For this reason, the kinship alimony is given its creditor.