Temel eğitime destek projesinin uygulanabilirliği (Van il örneği)
Applicable of the main education support projec
- Tez No: 186716
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada 2005-2006 eğitim-öğretim yılında ilköğretim okullarında uygulanmayabaşlayan yeni müfredat programı yönetici ve öğretmen değişkenlerine göre karşılaştırmalıolarak inceleniştir. Araştırmada yeni müfredat programı 6 boyutta (Yeni Müfredat Programı,Yeni Öğretim Yöntemleri, Çağdaş Değerlendirme Yöntemleri, Öğrencilerin ProgramaYönelik Hazır Bulunuşluk Düzeyleri, TEDP'in Eğitim Ortamlarına Yansımaları Ve OkullarınBu Konudaki Mevcut Durumları) ele alınmıştır. Bu amaçla katılımcıların boyutlara ilişkingörüşlerini belirlemek üzere araştırmacı tarafından geliştirilen ölçek kullanılmıştır.Van iline bağlı merkez ilköğretim okullarında çalışan yönetici ve öğretmenler araştırmaevreni olarak belirlenmiştir. Tüm evrene ulaşmanın zaman ve ekonomik imkânlar açısındanmümkün olmayacağı düşünülerek örneklem alınmıştır. Örneklem kapsamında yöneticilerin%83'ne, öğretmenlerin ise %85'ne anket uygulanmıştır.Uygulanan anket sonucunda elde edilen verilerin analizinde katılımcıların geneldurumunu belirlemek amacıyla yönetici ve öğretmenlerle ilgili yüzde (%) ve frekans (f)dağılımı; öğretmenlerin yaş, cinsiyet ve kıdemlerine bağlı olarak görüşlerinin farklılaşıp2farklılaşmadığını belirtmek amacıyla Kay-Kare ( x ) testi, bu farklılığın kaynağını belirlemekamacıyla da Mann Whitney U-Testi yapılmıştır.Araştırma sonucunda;Yeni Müfredat Programı ile lgili Olarak;Öğretmenlerin yeni müfredat programı ile ilgili görüşleri yaş, cinsiyet ve kıdemdeğişkenlerine bağlı olarak anlamlı farklılıklar göstermektedir.Yeni Öğretim Yöntemleri ile lgili Olarak;Katılımcı öğretmenlerin yaş ve cinsiyetlerine bağlı olarak Yeni Öğretim Yöntemleri ileilgili anlayışlarında anlamlı farklılığa rastlanmıştır. Ayrıca katılımcıların kıdemleri ilegörüşleri arasında bir farklılığa rastlanmamıştır.Çağdaş Değerlendirme Yöntemleri ile lgili Olarak;Katılımcıların Çağdaş Değerlendirme Yöntemleri ile ilgili görüşleri ile yaş, cinsiyet vekıdemlerine bağlı anlamlı farklılık gözlenmiştir.Öğrencilerin Programa Yönelik Hazır Bulunuşluk Düzeyleri ile lgili Olarak;Öğrencilerin Programa Yönelik Hazır Bulunuşluk Düzeyleriyle ilgili öğretmenlerinalgıları ile yaş ve kıdemleri arasında anlamlı bir farka rastlanırken, cinsiyetlerine bağlıfarklılığa rastlanmamıştır.TEDP'in Eğitim Ortamlarına Yansımaları Ve Okulların Bu Konudaki MevcutDurumları ile lgili Olarak;Öğretmenlerin bu boyut ile ilgili görüşleri ile yaşları ve cinsiyetleri arasında anlamlı birfarklılığa rastlanmıştır. Ancak kıdemleri ile algıları arasında herhangi bir farklılıkgözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the new curriculum put into practice at Primary Education Schools in2005-2006 education and training years has been researched managers and teacherscomparatively. This new curriculum has been evaluated in six dimensions ( New Curriculum,New Teaching Methods, Contemporary Evaluation Methods, Students? Levels of Readinessfort the Programme, Reflections of TEDP on the Educational Environment and PresentConditions of Schools fort he subject). The criterion developed by the researcher has beenused in order to identify participants? opinions related to these dimentions.The population of the study were head-teachers and teachers teaching at central PrimaryEducation Schools in Van. Because of time and economical limitations it was not possible toreach all of the above stated population. Hence, a sample of teachers and head- teachers waschosen and a questionnaire was applied to %83 of the teachers and %85 of the head teachersin the chosen sample.In analysisng the data acquired from the questionnaire percentage (%) and frequencey(f) calculations were used in order to determine general situation of the participants, chi-squared test ( x 2 )was used to determine if teachers? opinions differ according to their age,gender and career and Mann Whitney U-Test was used to idenfity the source of differences, ifthere are any.As a result of the study;Regarding The New CurriculumThe opinions of teachers related to new curriculum differ meaningfully according toage, gender and career.Regarding New Teaching MethodsNo meaninigful difference about the participant teachers?s view has been detected onthe basis of age and gender. Besides, no difference between the participants? career and theiropinions has been detected.Regarding Contemporary Evaluation MethodsMeaningful difference has been observed between the participants? opinions ofComtemporary Evaluation Methods and their age, gender and career.Regarding the Readiness Levels of Students to the CurriculumWhile some differences were observed among teachers? perception, age and career, nodifference related to gender was observed.The Reflections of TEDP on Educational Environment and Present Situations ofthe Schools Related to the SubjectA distinctive difference has been observed about this subject between the teachers?opinions, and their age, and gender. However, no difference has been observed between theircareer and perceptions.