Enflasyon düzeltmesi müessesesinin işletmeler üzerindeki mali etkileri ve analizi
Analysis and financial effects of inflation adjustment on business enterprises
- Tez No: 186816
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, İşletme, Law, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Fiyatların genel seviyesindeki sürekli artış olarak tanımlan enflasyonparanın satın alma gücünü aşındırmaktadır. Değeri değişken hale gelenpara, muhasebe için ölçü birimi olma özelliğini kaybeder. Bu gerçeğin enönemli olumsuz sonucu olarak mali tablolar işletmelerin gerçek durumunuyansıtmaktan uzaklaşırlar. Dolayısıyla işletmeler gerçek kârları üzerindendeğil fiktif kârlar üzerinden vergi öderler.Enflasyonun mali tablolar üzerindeki olumsuz etkilerini gidermek üzereTürk vergi sisteminde bir takım birbirinden bağımsız düzenlemeleregidilmiştir. Bu düzenlemeler yeterli olmamış, bunların yerine 5024 sayılıKanun ile enflasyon düzeltmesi uygulaması getirilmiştir. Bu uygulama GenelFiyat Düzeyi Muhasebesi modeli esas alınarak hazırlanmıştır.Bu çalışmada enflasyon kavramı, enflasyonun işletmeler üzerindekiolumsuz etkileri, bu etkilerin giderilmesine yönelik vergi mevzuatı ile diğermevzuatlar ile uluslararası alanda yapılan çalışmalara değinilmiş, nihai olarak5024 sayılı Kanun ile getirilen enflasyon düzeltmesi ele alınarak analizedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inflation defined as continuous increase in price level, decreasespurchasing power of money. Value of money becomes variable; so it lossesunit of measurement characteristic for accounting records. Most negativeimpact of this reality is that financial tables do not show the real economicposition of firms. As a result, firms? tax base is not calculated on realisticprofits.In order to remove negative effects of inflation, some different andindependent practices were brought into force. But these practices were notsuccessful enough. Instead of these practices, Inflation Accounting wasbrought into force by law numbered as 5024. This practice is based ongeneral price level accenting.Inflation, negative effects of inflation on firms, practices in Turkish TaxSystem and in other legislation in Turkey in order to remove these effects;International practices were mentioned in this study. Mainly InflationAccounting brought into force by law numbered as 5024 was examined andanalyzed.