Vergi Hukuku yönünden enflasyon düzeltmesi ve analizi
Inflation accounting (correcting) for Taxing Law and analysis
- Tez No: 190784
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, İşletme, Economics, Law, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Enflasyon fiyatlar genel seviyesindeki sürekli artıştır ve paranın satınalma gücünü aşındırmaktadır. Bu nedenle de finansal tablolarınanlamsızlaşmasına neden olmaktadır. Bu olumsuz etkileri nedeniyleUluslararası Muhasebe Standartları Kurulu (IASB), Uluslararası MuhasebeStandartları 29 (UMS 29) olarak bilinen standardı hazırladı. Bu standart,finansal tablolar üzerindeki enflasyonun olumsuz etkilerini gidermeyiamaçlamaktadır. Avrupa Birliği de, üye ve aday ülkelerden muhasebestandartlarını UMS 29 ile uyumlu hale getirmelerini istemektedir. Bununyanında, mükellefler enflasyon nedeniyle daha fazla vergi ödediklerini vevergi adaleti açısından enflasyon muhasebesinin gerekli olduğunusavunmuştur.Tüm bu talepler karşısında, UMS 29'da da olduğu gibi genel fiyatdüzeyi muhasebesine uygun olarak enflasyon muhasebesine yönelik birkanun hazırlandı ve bu kanun 5024 sayılı Kanun olarak yasalaştı. Vergimatrahı üzerindeki enflasyonun olumsuz etkilerini gidermeye yönelik 5024sayılı Kanun bu çalışmada matrah üzerindeki etkileri ve vergi adaletiyönünden analiz edilip değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, 5024 sayılı Kanunile yürürlüğe konulan enflasyon düzeltmesi (enflasyon muhasebesi)uygulamasının diğer standart, yasal düzenleme ve enflasyonun vergi matrahıüzerindeki etkilerini gidermeyi amaçlayan kısmi yöntemlerle karşılaştırmasıyapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Inflation is continual increase of the general price level and it abradesthe purchase force of the money. Because of this, it causes to meaninglessof the financial tables. Because of this negative effect of inflation, TheInternational Accounting Standards Board (IASB) prepeared the InternationalAccounting Standarts 29 (IAS 29). This standard aims that remove thenegative effects of inflation on the financial tables. The European Unionwants from the member and candidate countries to harmonious theiraccounting standarts to IAS 29. In addition to this, taxpayers claimed thatthey pays more taxes because of inflation and inflation accounting isnecessary for the tax justice.The result of this demands, a draft law about inflation accounting,which is based on the general price level accounting as IAS 29, hasprepeared and became a law as numbered 5024. In this study, the lawnumbered 5024, which directed to remove of inflation negattive effects on taxessesstment, eveluated and analyzed as the effect of the tax essesstmentand tax justice. In this respect, the inflation correction (inflation accounting)was brought into force by law numbered as 5024 was compared with theother standarts, legal arrengements and old partial arragements which aimsto remove the negative effects of inflation on the tax essesstment.