Avrupa Birliği'nin azınlık politikaları ve Türkiye'ye etkileri
Minority policies of the European Union and effects on Turkey
- Tez No: 186858
- Danışmanlar: PROF.DR. VAHİT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
21-22 Haziran 1993 tarihleri arasında, AB üyesi ülkelerin devlet vehükûmet başkanlarının katılımıyla, yapılan Kopenhag Zirvesi'nde, AvrupaKonseyi, adaylık için başvuruda bulunan ülkelerin tam üyeliğe kabuledilmeden önce karşılaması gereken ve ?Kopenhag Kriterleri? olarak dabilinen kriterleri açıklamıştır. Bu kriterler siyasi, ekonomik ve toplulukmevzuatının benimsenmesi olmak üzere üç grupta toplanmıştır.Siyasi kriterler içerisinde yer alan hususlardan birisi de ?azınlıklarasaygı gösterilmesi ve korunması?nı içermektedir. Her ne kadar bu kavramdanne anlaşılması gerektiği açık değilse de, her aday ülkenin üye olabilmek için,diğer kriterlerin yanında bu kriterin de gereğini yerine getirmiş olmasıgerekmektedir. Avrupa Birliği yeni katılacak ülkelerle birlikte azınlıkproblemlerinin Birlik içine aktarılmasını istememektedir. Avrupa Birliğihukukunda doğrudan azınlıklara yönelik bir düzenleme mevcut değildir.1 Kasım 2006 tarihinde yürürlüğe girmesi planlanan Avrupa Anayasası ileazınlıkların korunması konusu da hukuki bir dayanağa kavuşmuş olacaktır.3 Ekim 2005 tarihinde AB ile tarama sürecine başlamış olanTürkiye'nin ?azınlıklara saygı gösterilmesi ve korunması? konusundakendisinden istenenleri yerine getirebilmesi için bu kriterin içeriğinin açıklığakavuşturulması gerekmektedir. Avrupa Birliği'nin azınlık politikaları veTürkiye'ye etkileri konusu incelenirken, öncelikle azınlık ve azınlık haklarıkavramları üzerinde durulmuş, AB hukukunda azınlık hakları ve ABkurumlarının bu konudaki faaliyetleri ışığında ?AB'nin azınlık politikalarıortaya konmaya çalışılmış ve AB'nin Türkiye'den bu konudaki beklentileri ileTürkiye'nin azınlık politikası incelenerek, çözümün nasıl olması gerektiğideğerlendirilmiştir. Türkiye'nin üye olması gerekip gerekmediği konusuçalışma kapsamı dışında tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
At the Copenhagen Summit, held on June 21-22 1983 between the EUmember countries? heads of states and governments, the European Councilexplained the criteria, known as ?Copenhagen Criteria?, that the candidatecountries are expected to meet before being accepted as full members.These criteria are grouped as political, economic and legislative (adoption ofAcquis Communataire).One of the issues within the political criteria includes ?respect for andprotection of minorities?. In order to become a full member each candidatecountry is supposed to meet this criterion, however, it is not clear what eachcandidate country is required to achieve to meet this aim. The EuropeanUnion does not want the new countries to carry their minority problems intothe Union. There is no regulation in European Union Law that directlypertains to minorities; however, with the European Union Constitution due tocome into effect on November 1, 2006, the issue of minority protection willthen have a judicial basis.It is essential for these criteria to be clarified in order for Turkey, who hasstarted process of examination of the acquis, called screening on October 3,2005, to be able to meet what is demanded of her regarding ?respect for andprotection of minorities?. When the minority policies of the European Unionand its implications for Turkey are examined, primarily the minorities andtheir rights have been dwelt upon. Some effort has been made to identify theminority policies of the EU, in the light of the EU law and EU institutions?activities on this issue and, by examining the EU?s expectations of Turkeyand Turkey?s minority policy, a solution has been evaluated. The decision asto whether Turkey should become a full member has been left outside of thisdiscussion.