Avrupa Birliği azınlık politikalarının Türkiye'nin birliğe üyelik sürecine etkileri
The effects of European Union?s minority politics to the process of Turkey?s membership to the union
- Tez No: 325086
 - Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÇAKMAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 145
Özet
Geçmişi 16. yüzyıla dayanan azınlıklar meselesi günümüzde de önemini korumakta ve hem devletler iç siyaseti bazında hem de uluslararası platformda tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Söz konusu sorunsal hal uluslararası hukukta kesin bir azınlık tanımı yapılamamış olması ve ulus devletlerin egemenlik kaygılarına bağlı olarak şekillenmektedir.Bu çalışmada, Birliğe katılım sürecinde müzakerelere devam eden Türkiye'nin azınlık hakları uygulamaları ile Avrupa Birliği Kopenhag siyasi kriterlerinin bir ayağını oluşturan azınlık haklarına saygı koşulunun ne derecede örtüştüğü İlerleme Raporları ekseninde değerlendirilecek; Birliğin azınlık politikalarının ve azınlık haklarına ilişkin beklentilerinin Türkiye'nin üyelik sürecine etkileri, ülkenin konu ile ilgili mevcut durumu göz önünde bulundurularak yorumlanacaktır.Çalışmanın ilk bölümünde, azınlıklar konusunun tarihi arka planı ele alınarak kavramsal tanımlaması yapıldıktan sonra uluslararası kuruluşlar nezdinde azınlık haklarının gelişimi ve dünyadaki önemli güçler açısından konu ile ilgili genel çerçeve ortaya konmaya çalışılacak; ikinci bölümde Avrupa Birliği'nde azınlıklar konusunun gündeme gelişi ve Birliğin esas aldığı belgeler incelendikten sonra genel ölçekte ve Kopenhag kriterleri kapsamında azınlık politikaları değerlendirilecek; son bölümde ise Türkiye'deki azınlık hakları konusunun hukuki dayanağı belirtilerek, müzakere aşamasında yayınlanan İlerleme Raporlarında Birliğin öne sürdüğü beklentilerin karşılanma kapasitesine bağlı olarak azınlık meselesinin Türkiye'nin Birliğe katılımına etkileri yorumlanarak ortaya konmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The minority issue, which dates back to the 16th century, keeps its significance and continues to be a matter of controversy today, not only at the level of states? internal politics, but also in the international area. This is mostly due to the concerns of nation-states in relation with their sovereignty and by the reason of minority having no definite description in international law.In this study, it will be assessed within the framework of Progress Reports, to what extent the minority rights practices of Turkey as a candidate state and the condition of respect for minorities making up one of the basis of European Union?s Copenhagen political criteria coincide; and then it will be commented how the Union?s minority politics and expectations concerning minority rights effect Turkey?s membership process to the Union, taking into account the country?s present situation regarding the issue.In the first part of the study, after conceptual description of minority issue has been given with its historical background, the development of minority rights on international organizations? part and the general framework of the subject from world?s significant powers? perspective will be put forward; in the second part, how the minority issue has come into the agenda of European Union and the documents which the Union considers will be examined and then the minority politics of the Union in general and within the framework of Copenhagen criteria will be evaluated; finally in the last part with the legal basement for minority rights issue in Turkey being stated, how the minority issue effects Turkey?s access to the Union will be interpreted in accordance with his capacity to fulfill the Union?s expectations that are put forward within the Progress Reports issued in the negotiation process.