Bulgar yönetiminde azınlıklar (1878-2004)
Minorities under Bulgarian government (1878-2004)
  1. Tez No: 186826
  2. Yazar: AYDZHAN NEVREZOVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REFET YİNANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Öteden beri Bulgaristan'da Bulgar idarecileri Hıristiyan kozunu kullanarak Türk-Müslüman azınlığına karşı Bulgarlaştırma politikasını sürdürdüler. Bu siyasetin de başarısızolduğu gözleniyor. Günümüzde Bulgaristan'da halen bir milyondan fazla Türk-Müslümannüfusu yaşadığını bir gerçektir.Türk-Müslüman azınlığına karşı eritme politikası komünist rejimin iktidara geçmesiile birlikte yoğunlaştı. Jivkov döneminde Türklük ve Müslümanlık'ın bütünüyle inkârınavaracak kadar bir boyut kazandı.Jivkov'un devrilmesiyle ortaya çıkan yeni yönetim ?Bulgarlaştırma? politikasınıkınadı ve Türklere haklarının iade edileceğine söz verildi.Balkan ülkeler 1990'lı yıllarda savaş serüvenleri ve iç çatışmalar ile meşgul olurken,Bulgaristan kendini önemli ölçüde reform etmeyi başarmıştır. Uzun süre değişikimparatorlukların bir parçası olarak yaşamış olan Balkan Yarımadası günümüzde barış vegüvenliğini etkileyen gelişmelere tanığız. Bulgaristan'daki reform süreci 1996 yılına kadarönemli ölçüde geciktirilmiştir. Bulgaristan'da üretim mekanizmasının felç olmuş durumdabulunmasından ve eski sisteme göre çok farklı bir örgütlenmeye ihtiyaç duyulmasından dolayıhalkın buna alışması ve yeni siyasi kadroların doğup yeni süreci yürütmesi biraz zamanaldığını görünmektedir. Özellikle adını Sosyalist Parti'ye çeviren eski Komünist Partininiktidar dönemlerinde, bu tarz tutarsız politikalara daha çok yer verilmiştir.Bulgaristan'da yeni dönemin başlamasıyla Türklerin oluşturduğu Hak ve ÖzgürlükHareketi adlı siyasi partisi anahtar parti durumuna gelmiş. Türklerin yoğun olduğu şehirlerdebazı belediye başkanlıklarına Türk adaylar seçilmiştir ve 2001'den bu yana Bakanlık yerlerikazanmıştır. Türklerin parlamentoda temsil edilmesini protesto eden bazı Bulgar gruplarınınvarlığına rağmen 1990 öncesine göre Türklerin durumu eşi görünmemiş bir dönemyaşamaktadırlar.1997 yılından itibaren Bulgaristan'da iktidara geçen Demokratik Güçler Birliğireformlara daha çok yer vermeye başladığı gibi Türklerin hak ve özgürlüklerine ve deBulgaristan'ın Türkiye ile ilişkilerine daha çok önem verdiğini gözlenmektedir.Bulgaristan'da yaşayan Türk-Müslüman azınlığın azınlık hakları iade edildi ve garantialtına alındı. Günümüzde Bulgaristan halkın belirsizlik içinde olması ve büyük bir endişeiçinde bulunması ülkede işsizlik oranı hala yüksek kalmasıyla ilgilidir. Bunun için göçler hiçkesilmeden devam etmektedir.Ancak Bulgaristan'ın bölgesel işbirliği ve AB ile entegrasyonu bu ülkenin daha çokbüyümesine zemin oluşturacaktır. Ancak Bulgaristan'daki refah seviyesinin yükselmesi için,ekonomi alanında daha çok çabanın sarf edilmesi gerekecektir.
Özet (Çeviri)
Since Bulgaria had gain its independance from Otoman Empire, Bulgariangoverments at all times used Hristianity in order to continue their assimilationpolitic against Turkish minority in Bulgaria. But it is clear that this politic wasunsuccessful, because there are stil more than 1 milion Turkihs-Muslimpopulation living in Bulgaria.This assimilation policy against Turkish-Muslim minority intensifieddramatically when the communist rejime came into power. Turkish-Muslimminority was refused at all during Jivkov?s reign.At the end of communist rejime in 1989 the new administration blamed theassimilation (Bulgarisation) process and promissed to give back Turkihs minorityrights. While in 1990 the Balkan countries were occupied with war adventure andinner dispute, Bulgaria succeed in great dimention to reform its policy towardsdemocratisation.Until 1996 the reforms in Bulgaria were delayed. It was due to theproduction mechanism which was paralysed and according to the old sistemBulgaria needed very different policy organisation.It took a long time for Bulgarian citizens to get used to the new sistem andfor he born of the new politic staff that will carry out the new democratisationprocess. Especially during the Socialist Party?s administration the inconsistentpolicy in Bulgaria took much more place.With the begining of the new democratisation process in Bulgaria theTurk?s Righrd and Freedoms politic party became the key party in Bulgaria?s newgoverment. Although there are some Bulgarian groups who protest against Turksbeing represented in the parliament the Turkish population in Bulgaria live inpeace end harmony with all other citizens of this country.After the Union of Democratic Forces won the election in 1997 it gavemuch more attention to the reforms, to the Turks rights and fredom and to theTurkish-Bulgarian relations.Nowadays the Turkish-Muslim minority in Bulgaria have their own rightsthat are taken under guarantee. But because of high unemployment rate people inBulgaria live in anxious conserning their life in present. That is way migrationtowards Turkey and Europe is stil continuing.Bulgaria?s regional cooperation and AB integration process will help thiscountry to progress further. But in order to strenght the country?s prosperitydegree Bulgaria have to strive much more in its economic field.