M. Şemseddin Günaltay'ın dini ve toplumsal görüşleri
- Tez No: 186827
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDİNÇ YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Tarih, Religion, Sociology, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Toplumumuz iki yüzyıldan beri kendisini bir farklılaşmanın içerisindebulmaktadır. Türk Modernleşmesi olarak adlandırılan bu değişim, bitmiş bir süreç dedeğildir. Hala devam etmektedir. Bu sürecin aktörlerini tanımak, aynı zamanda busüreci anlamamızın anahtarı konumundadır.II. Meşrutiyet Dönemi, Türk fikir hayatının en yoğun tartışmalarına sahne olanbir devirdir. O gün ortaya çıkan akımlar ana hatları itibariyle, gündelik hayattatartışılan çeşitli siyasi yönelimlerin çekirdeğini teşkil etmektedir. Mehmet ŞemseddinGünaltay, düşünsel gelişimi bu zaman diliminde ve sonrasında yaşamışaydınlarımızdandır. Onu farklı kılan şey, hayatı boyunca keskin düşünce virajlarınıalırken gösterdiği cesarettir. O toplumunu kurtarmanın derdinde bir aydındır. Bir taşraçocuğu olarak dünyaya gelmesine rağmen, ilmi kariyerini Ordinaryüs Profesörlüğe,siyasi kariyerini Başbakanlığa taşımayı bilmiştir.Bu çalışma boyunca; M. Şemseddin Günaltay'ın hayatı, eserleri vedönemindeki fikir akımlarından nasıl etkilendiği, toplumsal ve dini düşünceleriincelendi. Sonuç kısmıyla tamamlanan bu çalışma Türkiye'nin yakın geçmişine ışıktutacaktır.
Özet (Çeviri)
Our society has been changing for two centuries .This change, called TurkishModernization, is not of the ended processes. It is still going on. Recognition of theprocess actors, is the key to the understanding of the process.II. Constitutional Government Period is time of intensive discussions inTurkish thought life . Thought movements , which appeared at that period, formed thebasis of the political trends discussed today. Mehmed Şemseddin Günaltay is ofintellectuals, whose thought development were affected by both that period andperiod after it. His main difference was the courage, he showed, when turning sharpvirages in his ideal life. He was an intelectual who lived with an idea of saving thesociety. Although being born in a province, he developed in the academical carrier tillthe position of Ordinarius Professor, and till the position of prime minister in thepolitical carrier.This etude have examined; Mehmed Şemseddin Günaltay?s life, works, theways he affected from the thought movements, his social and religional ideas. Thiswork will enlighten recent history of Türkiye.