Ebu Ya'la el-Ferra ve itikadi görüşleri
Ebu Ya'la el-Ferra and his views about firm belief in God
- Tez No: 186828
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHİT MERT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmamızda Ebu Ya'la el-Ferra'nın itikadi görüşlerini ortaya çıkarmayaçalıştık. Tezimiz bir giriş, beş bölüm ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. Girişbölümünde Ebu Ya'la'nın hayatı, eserleri, talebeleri , ve ilim hayatı hakkında bilgilerverildi. Birinci bölümde Ebu Ya'la'nın bilgi meselesindeki görüşlerini , ikinci bölümdeuluhiyet meselesindeki görüşlerini , üçüncü bölümde nübüvvet ve ahiretmeselesindeki görüşlerini , dördüncü bölümde iman-küfür meselesindeki görüşlerini ,beşinci bölümde de imamet meselesindeki görüşlerini incelemeye çalıştık. Sonuçbölümünde de Ebu Ya'la'nın kelam alanındaki görüşlerini genel olarakdeğerlendirmeye çalıştık.- Selefe mensup olan Ebu Ya'la'nın kelami görüşleri birbütünlük arz etmemekte, bazen selefi tutumu benimserken zaman zaman Eşarimetodu, bazen de Mu'tezile'nin benimsediği akılcı bir yol takip etmektedir. Haberisıfatlar ve tekfir meselesinde aşırı görüşlere sahiptir. Kelam meselelerini akıl yönüylede açıklamaya çalışan Ebu Ya'la Selefin nasçı tutumundan uzaklaşarak kelamcılarınmetodunu benimsemiş, Mu'tezile, Eşariler ve filozofları akli delillere dayanarakeleştirmektedir. Bunu yaparken zaman zaman çok fazla nasçı, zaman zaman da çokfazla akılcı davranmaktadır. Onun el-Mutemed adlı eseri kelamû yönden çok zenginbir içeriğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this research, we aimed to point out the views of Ebu Ya?la el-Ferra , wholived in the fifth century (of the Hegira) , about the firm belief in God. Thisresearch consists of one introduction, five progressions and a conclusion partthat gives us information about the life of Ebu Ya?la and his scientificapproaches. In the first part , his views about the issue of knowledge ; in thesecond part , his views about the issue of uluhiyet ; in the third part , theissue of nubuvvet-ahiret; in the fourth part , the issue of faith-blasphemy ; inthe fifth part his views about the issue of imamet are mentioned. Finally wetried to evaluate these views in the conclusion part. A member ofpredecessors, Ebu Ya?la?s views about Kelam doesn?t show an integrity.Sometimes he uses the method of Eşari, sometimes applauds the attitudetowards predecessors. And also sometimes he chooses rationalist way thatis the way of Mutezile. He has extreme opinions about the issue of Tekfir andadjectives of god. Trying to enlighten the issues of Kelam, with its rationalaspects, Ebu Ya?la applauded the method of Kelam, leaving the attitude ofthe views depending on divine inspiration. He criticizes Mutezile, Eşari andthe philosophers using the intellectual clues. While criticizing sometimes hebehaves too dependent on divine inspiration, sometimes too intellectual. Hiswork ?el-Mutemed? has a great content about Kelam.