Türkiye'de sağlık turizminde alt yapı oluşturulma gereği ve sağlık kurumlarına yönelik bir araştırma
Need for establising an infrastructure in health tourism in Turkey and a survey for health institutions
- Tez No: 186840
- Danışmanlar: PROF.DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, Hospitals, Health Care Management, Tourism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Seyahat etmek sureti ile ikamet ettiği yerin dışında konaklayaraktedavi olmayı amaçlayan insanların hareketine sağlık turizmi denilmektedir.Araştırma kapsamında sağlık kurumlarına yönelik tıbbi tedavi amaçlı sağlıkturizmi incelenmektedir.Araştırmada, hastanelerin sağlık turizmine ne kadar hazır olduğununbelirlenmesi, ihtiyaçlarının saptanması ve alternatif çözüm önerilerininsunulması amaçlanarak sağlık amaçlı turist alan 9 ilde toplam 282 kamu,özel ve üniversite hastane yöneticisine anket uygulanmıştır.Türkiye'ye yurt dışından gelen hastaların özellikle yaz aylarında(Haziran-Temmuz-Ağustos) (%69,5), çoğunlukla solunum yollarıhastalıklarının tedavisi için (%43,3), genelde Almanya'dan geldiği (%64,9)görülmüştür. Yurt dışından gelen hastaların sağlık amaçlı olarak Türkiye'yiseçmesinin temel nedeninin fiyat, sonraki nedeninin iklim olduğusaptanmıştır.Araştırmada kamu hastanelerinin altyapılarının, özel hastanelerekıyasla sağlık turizmine daha az hazır olduğu görülmektedir. Sağlık turizmineyönelik birim, kamu hastanelerinin %20,1'inde, özel hastanelerin %52,1'indebulunmaktadır. Yabancı dil bilen yeterli personel, kamu hastanelerinin%35,6'sında, özel hastanelerin %65,3'ünde vardır. Yurt dışından gelenhastalara yönelik ayrı kat/klinik, kamu hastanelerinin %0,7'sinde, özelhastanelerin %14,9'unda bulunmaktadır. Yurt dışından gelen hastalara özelulaşım imkanlarını, kamu hastanelerinin %15,4'ü, özel hastanelerin %51,2'sisunmaktadır. Türkiye'de sağlık turizminin gelişmesi için hedef pazarın iyibelirlenmesi, sektörler arası işbirliğinin sağlanması, hastanelerininaltyapılarının iyileştirilmesi, sağlık turizmine yönelik hizmet sunacakhastanelerin belirlenmesi ve devlet tarafından desteklenen tanıtımlarınyapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Health tourism can be defined as the mobility of people who seektreatment through travel and accommodation away from their place ofresidence. In this thesis health tourism for medical treatment purposes inhealth institutions is analyzed.For purposes of assessing how much hospitals were prepared forhealth tourism, analyzing their needs, and offering proposals for alternativesolutions, a questionnaire was administered to the directors of 282 public,private, and university hospitals in nine cities with the highest numbers ofhealth tourists.This study found that foreign patients used Turkey?s hospital servicesespecially in summer (June-July-August) (%69,5), mostly for respiratorydiseases (%43,3), and generally came from Germany (%64,9). Primaryreasons of foreign patients for choosing Turkey found to be price and climate.Public hospitals were found to be less prepared for health tourism thanprivate hospital as far as infrastructure is concerned. Units exclusive forhealth tourism were reported by 20.1% of public hospitals and 52.1% ofprivate hospitals. 35.6% of public hospitals employed staffs who speakforeign language compared to 65.3% of private hospitals. Clinics specificallydesigned for foreign patients were available In 0.7% of public hospitals and14.9% of private hospitals. 15.4% of public hospitals offered transportationfacilities for foreign patients compared to 51.2% of private hospitals. Todevelop health tourism in Turkey, target market should be determinedcorrectly; intersectoral cooperation should be accomplished; hospitals shouldimprove their infrastructure, hospitals which will provide services for healthtourism should be determined and government-supported advertisementactivities should be made.