Turizm endüstrisinde kamu desteği ve Türkiye örneği
  1. Tez No: 30304
  2. Yazar: AHMET HAMDİ DEREKÖY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ü-h^-y-*» ÖZET Turizm, boş zamanın ve tasarrufun nasıl kullanılacağına ilişkin ekonomik bir kararla başlayan ve yatırım, tüketim, istihdam, ihracat, kamu gelirleri gibi ekonomik boyutları olan, işletme organizasyonu gerektiren bir girişimdir. Bir bakıma ülke için toptan ve perakende fiyatla yapılan mal ve hizmet satışı olarak düşünülebilir. Turizmin gelişmesi ülkenin döviz gelirlerini artırırken, önemli ölçüde de doğrudan istihdama yol açarak, diğer sektörlerdeki istihdam ve gelir düzeylerini de yükseltir. Tabii ki tüm bu sonuçların gerçekleşmesi için, başlangıçta, toplumsal kaynakların dağıtımı, kullanımı, diğer bir ifadeyle yatırımlarla ve işletme organizasyonu ile ilgili bir dizi ekonomik kararın alınması gerekir. Turizm, gerek dünyada, gerekse ülkemizde son yıllarda önemi giderek artan bir endüstri durumuna gelmiştir. Turizmin bir ülke ekonomisi içindeki yeri sözkonusu olduğunda, olaya ödemeler dengesi, istihdam, milli gelir içindeki pay, vb. açılardan bakmak gerekir. Bunun sonucunda turizm gelirlerinin toplam devlet gelirleri içindeki payının oldukça büyük olduğu görülür. Ancak, turizm gelirlerini artırmak için yapılacak yatırımlar da, diğer sektörlere oranla oldukça fazladır. Bu nedenle, turizm yatırımları gerçekleştirilirken kamu ve özel kesimin birbirine yardımcı olması gerekmektedir. Sözkonusu yatırımlar tamamen kamunun üzerine bırakılamayacak kadar büyük kaynak ve çaba gerektirmektedir. Bu nedenle devlet, ana altyapıyı gerçekleştirerek, bu alanda öncü ve örnek işletmeler açarak, turizmin gelişmesini istediği alanlarda birtakım sübvansiyonlar sağlayarak, turizme yatırım yapmak ' isteyen girişimcilere destek olur. Turizm eğitiminde ön ayak olur. Eğitim-istihdam ilişkisi kurarak, endüstriyekalifiye eleman yetiştirilmesini sağlar. Turizm işletmelerinin (konaklama tesisleri, seyahat acentaları, tur operatörleri vb.) belirlediği fiyatları onaylayarak denetleme görevini yapar. Endüstri için gerekli olan turizm politikasını tespit ederek birlikte çalışması gereken tüm sektörlerin faaliyetlerini koordine eder. Turizm endüstrisinin ilişkide bulunduğu sektörler arasında konaklama, ulaştırma, gıda, sağlık, eğitim vb. yer almaktadır. Turizm endüstrisinde kamunun işlevleri şunlardır: Planlama, örgütleme, dene tim, koordinasyon, finansman, pazarlama, eğitim, altyapı ve çevresel işlevler. Bu konularda pekçok sorun ülkemiz gündemini devamlı meşgul etmektedir. Türkiye'de turizm konusu kalkınma planları ve yıllık programlarla sistemli ola rak ele alınmaya çalışılmış olup, özellikle son on yılda konuya giderek artan bir önem gösterilmiştir. Bu dönemde turizm yatırımları, yatırımların teşviki, kredi ilke leri ve uygulanan teşvik tedbirleri endüstrinin gelişimine paralel olarak düzenlen miştir. Ülkemizde turizmle ilgili kuruluşların (başta Turizm Bakanlığı ve ilgili sektör kuruluşları olmak üzere) reorganize edilerek, daha fonksiyonel hale getirilmesi ge rekmektedir. Başarılı bir turizm politikası oluşturulması turizmle ilgili tüm kuru luşların koordinasyon içinde çalışmasına bağlıdır. Gerçekte, Türkiye'de 2000 yıllarında sektörün on milyar $/yıl gelire ulaşması planlanan ve bu konuda yoğun bir gelişme dinamiği gösteren ülkemizi, uluslararası gündemin ilk sıralarına sokabilme mücadelesi, ekonomide, politikada ve kültürde olduğu gibi turizmde de kendisini göstermelidir. Turizm endüstrisindeki olumlu gelişmeler ülkemizi daha çabuk gelişmiş ülkeler sınıfına sokabilecek bir karakter yapısına sahiptir. Bu nedenle kamunun işlevsel bir örgüt yapısıyla turizm endüstrisini destekleme politikasının devam etmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Beginning with an economical decision for how to use spare time and sav ings, tourism requiring management organization is an intervention which has some economical dimensions like investment, consumption, employment and pub lic income. In one respect, it may be considered as a sale of goods and service by wholesale and retail price for a country. The development of the tourism make in crease in exchange income of a country, as it also augments the level of employ ment and income in the other sectors, by providing direct employment. Certainly, to accomplish all these results, making some decisions in relation to the using and deliverence of public sources or, in other words, in relation to the investment and management organization, is necessary. Tourism has become an industry which its importance has gradually in creased in both our country and all world. It is necessary to look into the case in the view of balance of payments, employment, part in the national income and etc. when you are talking about the situation of tourism in a country economy. Then* it can be seen that the part of the tourism in all country income is very big. But, the investments for getting increase in tourism income is also propor tionally too much as regards the other sectors. Therefore, there must be the help of public and private sector to each other while making tourism investment. These mentioned investments require too big source and effort to get them only from public. For this reason, the state supports the enterprises wishful for tourism in vestment, by building the main infrastructure, opening pioneer and sample com panies in this area and providing some subventions in required tourism areas. It acts as a pioneeer in the tourism education. By setting the relationship of education and employment, it provides the training of the qualified person. It, byapproving the prices determined by the tourism organizations (accomodation faci lities, travel agencies, tour operators etc.) works as a supervisor. By coordinating the activities of all sectors which requires working altogether, it determines the tourism policy necessary for the industry. Of all the sectors which have relation ship with tourism industry, there is accomodation, transportation food, health, education etc. The functions of the public in tourism industry are planning, organization, supervision, coordination, finance, marketing, education, infrastructure and the re lated functions of environment. Many problems about these subjects always occupy the scene of our country. The subject of the tourism in Turkey has been worked systematically with the development plans and annual programs. Especially, it has been gradually consi dered important for the last ten years. In this period, tourism investments, encou- regment of investment, principles of credit, and encouregment measurements car rying out, are put in order as correlating with the development of the industry. Foundations related to the tourism in our country have to be reorganized and made more functional. Management of a successful tourism policy depends on the running of all foundations in coordination. Actually, the effort of setting Turkey, which shows a big developmental dy namic on this subject and in which the income of this sector is planning to reach to billion dollars in the years of 2000, in the first place of the international view, must be directed to the tourism likewise the economy, the policy and the culture. Positive developments in the tourism industry have a special character which pro vides the placement of our country among the developed countries quickly. There fore the public, as a structure of functional organization has to continue its sup porting policy of the tourism industry.