Aracı kurumların temel mali tablolarının enflasyon muhasebesine göre düzeltilmesi ve bir örnek uygulama
Adjusting the financial tables of underwriter's according to the inflation accounting and a sample application
- Tez No: 186841
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERAP SEBAHAT YANIK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 166
Özet
Birçok ülke için enflasyon önemli bir sorun olmuştur. Enflasyonuntoplam ülke ekonomisine çok sayıda olumsuz etkisi vardır. Öncelikle halkınalım gücünü düşürmektedir. Fakat enflasyonun daha büyük ekonomikbirimler üzerine karmaşık etkileri vardır. Bilindiği gibi işletmeler her ülke içinhayati önem taşımaktadır. Çünkü işletmelerin üç kritik fonksiyonu vardır;istihdam ettiği iş gücüyle halkın para kazanmasını sağlamak, mal ve hizmetüretmek ve devletin en büyük gelir kaynağı olan vergi ödemek. Enflasyonfirmaların geleceğe yönelik planlar yapmalarında önemli bir handikaptır.Enflasyon aynı zamanda mali tabloları da geçersiz kılmaktadır. Bu yüzdenenflasyonun olduğu bir ekonomide yatırım yapmak pek de mümkün değildir.Aynı zamanda enflasyon, işletmelerin gerçekte kazanmadıkları tutarlarüzerinden vergi ödedikleri bir ekonomik ortam yaratmaktadır. Enflasyonu yoketmek mümkün olmamakla birlikte, mali tabloları anlamlı ve karşılaştırılabilirhale getiren bazı metotlar vardır. Enflasyon muhasebe sistemini kullanarakmali tabloları düzeltmek bu amacı gerçekleştirmek için kilit noktadır.Çalışmamızda bir aracı kurumun mali tablolarını enflasyon muhasebesinegöre düzelttik. Varlık ve kaynak yapıları nedeniyle, enflasyon muhasebesiaracı kurumlar için hayati öneme sahiptir. Sonuçlar, yüksek enflasyonunolduğu bir ekonomide mali tabloların doğru bilgiler vermediğini gösterdi.Özellikle mali tablolardaki gelirler, faaliyetler sonucu gerçekleşen gelirlerigöstermekten çok uzak olmakta ve fazla vergi ödemeye neden olmaktadır.Bu yüzden enflasyonu yok etmek için olmasa bile enflasyonun etkilerinielemine etmek için enflasyon muhasebesini uygulamak gereklidir. Buuygulama, işletmelerin sermayelerini korumak ve ekonomideki belirsizlikleriyok ederek yatırımları artırmak çok faydalıdır.
Özet (Çeviri)
Inflation has been a serious problem for many countries. It has lots ofbad effects to total country economy. Its first effect is making decreased thebuying ability of citizens. But inflation has much more complex effects tobigger units of an economy. It is known that firms are key units for everycountry. Because firms have three critical functions; helping citizens to earnmoney as using labour, producing goods and services and paying taxes tostate which is the most important income of a state. Inflation is a bighandicap for firms to make future plans. It also makes financial tables invalid.Therefore investments can not be so possible in an economy which hasinflation. Also inflation creates an economical environment which firms haveto pay taxes because of non-real incomes. Even it is not possible to eliminateall effects of inflation there are some methods to make financial tables moremeaningful and comparable. Adjusting financial tables by using inflationaccount system is the only key to achieve this goal. In our study, we adjustedthe financial tables of an Underwriter. Because of the structure of the assetsand liabilities in Underwriters, inflation accounting has vitally importance.Results showed us in an economy which exists high inflation; financial tablescan not give right information to us. Especially incomes in financial tables arefar away to show the real incomes from activities of the firm and caused topay more taxes. Therefore may be not for eliminating inflation but it isnecessary to use inflation account system for eliminating effects of inflation. Itwill be so useful to save firm?s capital and to increase investments in aneconomy by eliminating indefiniteness.