Haber değeri açısından televizyon haberlerinde magazin unsuru: Türk ve Kazak televizyonları üzerine bir karşılaştırma
According to the point of news value magazine element comparison on Turk-Kazak television
- Tez No: 186860
- Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN GÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
`Haber Değeri Açısından Televizyon Haberlerinde Magazin Unsuru:Türk ve Kazak Özel Televizyonları Üzerine Bir Karşılaştırma' başlığındakiçalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde haberin tarihsel gelişimiaktarılmaya çalışılmış ve çalışmanın ana konusunu oluşturan kavramlardanbiri haber kavramı üzerinde durulmuştur. Daha sonra haberinoluşturulmasındaki temel ölçütler ele alınmış ve televizyon haberciliğine geçişyapılmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde ise, televizyon haberlerininmagazinleşmesi olgularının üzerinde, magazine etkili olan temel bir ilişkiüzerinde durulmuştur. Televizyonun dili ile magazin söylemi arasındaki builişkilerin haber dili üzerinde giderek belirleyici rol üstlenen magazinolgularından hareketle, televizyonun magazinleşmeyle nasıl tanıştığına yerverilmiştir.Çalışmanın son bölümünde ise, özellikle Türkiye ve Kazakistan özeltelevizyonlarının yayın hayatına başlamasıyla birlikte, kamu yayıncılığıanlayışının geri plana itilerek sadece tecimsel amaçların gerçekleştirilmesianlamında sürdürülen televizyon yayınları beraberinde televizyon haberlerinietkilemiş olan özel televizyonlar, toplumu bilgilendirmek anlamında televizyonhaberleri hem bilgilendirici, hem de eğlendirici amacında sunduğunu ortayakoymaktadır. İşte çalışmanın amacı bu bölümde Türkiye'deki özel televizyonkuruluşlarından ATV, SHOW TV ve Kazakistan'dan da 31 KANAL, KTK anahaber bültenleri 10 günlük süre içinde araştırılmaya tabi tutulmuştur.Çalışmada iki ülke ana haber bültenleri sunumu ve içeriğindeki farklılık ortayakonmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is called ?According to the point of news value magazineelement: Comparison on turk-kazak television ? and it comprises of threesections. In the first section, historical development process of news isdescribed and the concept of news, which is the core of this study, has beenelaborated. Next, basic criteria for news preparation have been discussed.Building on these basic criteria, the properties of television journalism areexamined. A distinction has been made between television and newspaperjournalism in the first section. In addition to that, presentation of reality intelevision news has been examined.In the second section of the thesis, in order to understand the fact ofmagazine of television news in an integrated manner, the basic relationshipwhich has a crucial effect on this fact has been analyzed. After presenting therelationship between the jargon of television journailism and the discourse oftabloid journalism, gradual domination of tabloid journalism?s language intelevision news has been introduced as a proposition. Moreover, theintroducition of tabloid journalism to the television world through the processof its development has been described.In the final section of the thesis, especially after private televisionstations entrance to broadcasting, public broadcasting in general has beenforced to a retreat and thus commercialization of broadcasting has affectedtelevision news adverly. Private companies in pursuit of their commercialgoals have transformed the underlying aim of the television news from simplyinforming public into informing and entertaining. In order to test this generalproposition, a content analysis of main news bulletins of Turkey kanal ATVand SHOW TV, and of Kazakh kanal 31 KANAL and KTK. Random samplingprocedure has been used as the selection method of the news bulletins for aperiod of ten days.